Futbolcuların oyun mevkilerine göre plantar basınç değerlendirmeleri
Plantar pressure assessments of football players i̇n terms of their positions
  1. Tez No: 802385
  2. Yazar: GÖRKEM DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada profesyonel futbolcuların statik duruş ve dinamik yürüyüş sırasında sergiledikleri plantar basınç profillerinin mevkilere göre değişkenliği basınç analiz sistemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmaya profesyonel 38 futbolcu gönüllü olarak dahil edilmiştir. Statik duruş ve dinamik yürüyüş sırasında uygulanan basınç farklılıkları PEDAR® ayakkabı tabanlığı sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizlerde ayağın 12 bölümü maskelenmiştir. Baskın ve baskın olmayan ayak için Zirve ve Ortalama Basınç (N/cm2), Maksimum Kuvvet (N) parametrelerinin analizleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Normallik analizi Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş, normal dağılan ölçüm değerleri için bağımlı t-testi ve normalliği sağlamayan ölçüm değerleri için ise Wilcoxon testi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan futbolcuların ayak basınç ve kuvvetlerinin; duruş, ayak ve mevki faktörlerinin etkisi ile bunların etkileşimlerinin anlamlılık düzeyini analiz etmek için faktöriyel varyans analizleri yapılmıştır. Anlamlı farklılığın belirlendiği faktörler arasında Post-hoc çoklu karşılaştırma testlerinden literatürde en sık kullanılan Tukey ve Benferroni ile en güçlü testlerden biri olan LSD kullanılmıştır. Araştırma bulguları sporcuların mevkilere göre bir basınç farklılığı olmadığını gösterirken sporcuların dinamik yürüyüş ve statik duruş sırasında sağ-sol ayak ve mevkiler açısından ayakların bazı bölümleri arasında fark olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda, futbolda mevkilere özgü özel antrenman uygulanmasının önemli olduğu, sporcuya özgü özel tabanlık ve sporcunun ayak yapısına uygun tabanlık seçiminin ve ayakkabı üretiminin dikkate alınmasıyla yaralanmaların önlenmesi ve buna bağlı olarak sporda performans artışı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the differences in plantar pressure profiles of professional football players during static stance and dynamic walk in terms of position using a pressure analysis system. 38 professional football players voluntarily participated to study. Pressure differences applied during static stance and dynamic walk were measured by using the PEDAR® shoe insole system. During the analysis, 12 sections of feet were masked. For dominant and non-dominant feet. Peak and Average Pressure (N/cm2) and Maximum Force (N) were analyzed. SPSS 22 program was used for data analysis. Normality tests were examined through Shapiro-Wilk, the dependent t-test was applied for normally distributed measurements, and Wilcoxon test for non-normality values. Factorial variance analyses were performed to analyze the significant degree of the effect of stance, foot, and position factors and interactions on foot pressure and forces of the football players participating study. Tukey and Bonferroni, the most frequently used, and LSD, the most powerful posthoc multiple comparison tests were used among the factors in which significant differences were determined. Research findings indicated that there was no pressure difference for the positions of players, but between the right-left foot and some parts of feet in terms of positions during dynamic walking and static stance. Results suggest that it is highly relevant to apply position-customized training in football, and it is expected to prevent injuries and increase performance in sports by taking into account the selection of customized insoles specific to player and preference of insoles suitable for foot structure and production of footwear.