Efficient routing in VANET network using metuheuristic based modification of maodv protocol
  1. Tez No: 802424
  2. Yazar: HAIDER MOHAMMAD SAADI AL BEDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VANET (Araç Özel Ağı), bir mobil ağ oluşturmak için araçları düğüm olarak kullanan yeni bir teknolojidir. Bu araçlar, birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayan kablosuz arayüzlerle donatılmıştır. Gerçekten de, VANET'ler güvenlik bilgilerinin (uyarı mesajları, anormalliklerle ilgili bilgiler vb.) veya diğer uygulama türlerinin (multimedya, vb.) kapsamını genişletmek için kullanılabilir. Daha önceki açıklamalara dayanarak, bu tezde metasezgisel tabanlı çözümler öneriyoruz. sezgisel algoritmalar, kabul edilebilir bir uzaysal ve zamansal karmaşıklığa sahip uygulanabilir çözümler bulmayı mümkün kılar. NP-difficile problemleri için en uygun çözümü belirlemek için zamanı iyileştirmeye yönelik bir tekniktir. İlk olarak, NP-zor problemler için uygulanabilir buluşsal yöntemleri analiz ediyoruz. Her birinin performansını ve özelliklerini detaylandırıyoruz. Ardından, araç rotalama problemi için en uygun olanı kullanırız.
Özet (Çeviri)
VANET (Vehicular Ad hoc Network) is a new technology that uses vehicles as nodes to create a mobile network. These vehicles are equipped with wireless interfaces allowing them to communicate with each other. Indeed, VANETs can be used to extend the scope of safety information (alert messages, information on anomalies, etc.) or other types of applications (multimedia, etc.). On the basis of previous remark, we propose in this thesis solutions based on metaheuristics. heuristic algorithms make it possible to find feasible solutions having an acceptable spatial and temporal complexity. It is a technique to improve the time to determine an optimal solution for NP-difficile problems. First, we analyze the applicable heuristics for NP-hard problems. We detail the performance and characteristics of each. Next, we use the most appropriate for the vehicular routing problem