Müteşâbih âyetler bağlamında mecaz
Megaphic in the context of mutesâbih verses
- Tez No: 802500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, müteşâbih âyetlerde yer alan mecazî ifadeleri tespit ederek bu ifadelerin, âyetlerin anlaşılmasında sahip olduğu etkiyi konu edinmektedir. Toplam dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak belâgat ilmine ait terminolojiye ve mecaz kavramına dair bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, Kur'ân-ı Kerîm'de mecazın varlığına dair İslam âlimleri tarafından benimsenen görüşler ve bu alanda süregelen tartışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, müteşâbih âyetler ve te'vil kavramlarına dair genel bir çerçeve çizildikten sonra müteşâbih âyetlerin anlaşılması hususunda vuku bulan tartışmalara değinilmiş, bu bağlamda İslam uleması tarafından benimsenen tefviz, te'vil ve ispat yaklaşımları açıklanmıştır. Son bölümde ise müteşâbih âyetler içerisinde yer alan mecazî ifadeler tespit edilerek âyetlerin anlaşılması hususunda sahip oldukları etkiler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study determines the metaphorical expressions in the mutashabih verses and deals with the effect of these expressions on the understanding of the verses. In the first part of the study, which consists of four parts, the terminology of the science of rhetoric and the concept of metaphor are given. In the second part, the views adopted by Islamic scholars about the existence of metaphor in the Qur'an and the ongoing debates in this field are discussed. In the third chapter, after drawing a general framework on the concepts of mutashabih verses and ta'wil, the debates on the understanding of mutashabih verses are mentioned, and in this context, the approaches of tawwiz, ta'wil and proof adopted by the Islamic scholars are explained. In the last part, the metaphorical expressions in the mutashabih verses are determined and their effects on the understanding of the verses are revealed.