İşletmelerin sürdürülebilir pazarlama faaliyetlerinin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Akademisyenler üzerine bir çalışma
The effect of sustainable marketing activities of businesses on consumer purchasing intention: A study on academics
- Tez No: 802505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teknolojik gelişmeler, artan dünya nüfusu ve aşırı tüketim alışkanlığı dünyanın sahip olduğu doğal kaynakların tükenmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda insanlığın gelecek nesillere bırakacağı doğal kaynak rezervleri azalma hatta yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Gelecek nesillerin ihtiyaç duyacağı doğal kaynakların gelecek nesillere aktarılması için insanlığın bugünden önlem alması gerekmektedir. Bu önlemlerin alınabilmesi için sürdürülebilirliğin toplumsal alana yayılması ile mümkün olacaktır. Bu hususta en önemli görev kişilerin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri üreten işletmelere düşmektedir. İşletmelerin ürettikleri tüm mal ve hizmetleri sürdürülebilir bir anlayışla ve üretim aşamasından tüketim aşamasına kadarki tüm aşamalarında sürdürülebilir ögeleri barındırması gerekmektedir. Tüketicilerin satın alma tercihlerinde etkili olan pazarlama stratejisinin etkinliği sürdürülebilirliğin toplumsal alana yayılması açısından hayati önem taşımaktadır. Etkili bir sürdürülebilir pazarlama anlayışının tüketici satın alma niyetinde etkili olup olmadığının tespit edilmesi önemlidir. Bu kapsamda bu çalışmanın temel amacı, işletmelerin sürdürülebilir pazarlama anlayışlarının satın alma niyeti üzerinde etkili olup olmadığının tespit edilmesidir. Özellikle gelecek nesillerin kalifiye personellerini, işletme sahiplerini, yöneticilerini, siyaset yapıcılarını yetiştiren üniversite öğretim elemanlarının sürdürülebilir pazarlama uygulamalarına yönelik satın alma niyetlerinin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Adıyaman Üniversitesinde görev yapan 307 akademik personel üzerinde gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; cinsiyet ve medeni durum ile işletmelerin sürdürülebilir pazarlama uygulamaları alt boyutları ve satın alma niyeti boyutu arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Ancak unvan ve yaş değişkeni ile işletmelerin sürdürülebilir pazarlama uygulamaları alt boyutları ve satın alma niyeti arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Bununla birlikte çevresel ve toplumsal alt boyutlarının satın alma niyeti üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu, ekonomik alt boyutunun ise olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments, increasing world population and excessive consumption habits cause the world's natural resources to be depleted rapidly. As a result, the natural resource reserves that humanity will leave to future generations will face the danger of decrease or even extinction. Humanity needs to take precautions today in order to transfer the natural resources that future generations will need to future generations. In order to take these importance, it will be possible by spreading the sustainability to the whole social field. In this regard, the most important task undoubtedly falls on businesses that produce goods and services that people need. All the goods and services produced by the enterprises with a sustainable understanding and in all stages from the production stage to the consumption stage must contain sustainable elements. The effectiveness of the marketing strategy, which is especially effective in the purchasing preferences of consumers, is of vital importance in terms of spreading sustainability to the social sphere. It is important to determine whether an effective sustainable marketing approach is effective in consumer purchase intention. In this context, the main purpose of this study is to determine whether the sustainable marketing understanding of enterprises is effective on purchase intention. In particular, it is very important to determine the purchasing intentions of university faculty members who train qualified personnel, business owners, managers and policy makers of future generations for sustainable marketing practices. According to the findings obtained as a result of this study carried out on 307 academic staff working at Adıyaman University; No significant difference was found between gender and marital status, and the sub-dimensions of sustainable marketing practices and purchase intention of enterprises. However, a significant difference was found between the title and age variable and the sub-dimensions of sustainable marketing practices and purchase intention of the enterprises. However, it was concluded that the environmental and social sub-dimensions had a positive and significant effect on the purchase intention, while the economic sub-dimension did not.