حاشية إسحاق القرماني (ت 933) على تفسير القاضي البيضاوي(من أول سورة المنافقين إلى نهاية سورة الملك) (دراسةً وتحقيقًا(
(Cemâleddin Ishak b. Muhammed el-Karamânî'nin Beydâvî Haşiyesi (Münafikun Suresini başından Mülk Suresinin sonuna kadar): İnceleme ve tahkîk
- Tez No: 788700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, bilinen Cemaleddin İshak el-Karmani'nin (ö. 933 H.)“Münafıkûn Suresi'nin başından Mülk Suresi'nin sonuna kadar Beydâvî'nin tefsirine dair bir dipnot”konusunu ele almıştır. Cemali Halife olarak Osmanlı devri âlimlerindendir. Kitabında Beydâvî'nin sözlerine ilişkin yorumlara yer verilmiş, bu sözlerden gizlenenleri açıklayan, güzel yanlarını detaylandıran ve özellikle emeklilikle ilgili oluşan konulardaki belirsizliği gideren araştırmacı metnin doğrulanmasında araştırmacıya dayalı bir yaklaşımdır. metinleri, atasözlerini ve meseleleri belgelemek ve bunları bağlamlarından ve kaynaklarından çıkarmak üzerinedir ve yorumu, bazı muğlak ifadeler ve sorunlu kelimelerle sınırlıdır. En önemli bulgular arasında: El-Karmani'nin tanıtılması ve onun hakkında yazılan Arapça kaynakların olmamasına rağmen hayatının bazı yönlerinin açıklanması.Dipnot, müfessirlerin beyanlarını ve görüşlerini inceleyerek ve tartışarak bir tür rasyonel argümanla ayırt edilir.Dipnot dilbilgisinden yoksun değildi, Dilbilgisi kuralının dil anlamına atıfta bulunarak türetilmesi gibi dilbilgisi ve retorik fıkraları veya retorik yararın ifadesi veya sözdiziminin bağlam içindeki yeri ve önemi ve dipnotun bazı dezavantajlardan yoksun olmaması gibi Yazarın İsrailli kadınlarla ilgili birçok hikayeyi bu hikayeleri açıklamadan veya yorumlamadan zikretmesi ve birçok zayıf hadisi zayıf olduğunu belirtmeden alıntılaması gibi. Anahtar Kelimeler (yorum, dipnot, el-Karmani, el-Beydavi, münafıklar, kral)
Özet (Çeviri)
This research deals with the subject of the well-known Jamaleddin Ishak al-Karmani (d. 933 A.H.)“A footnote on Baydawi's tafsir from the beginning of Surah Munafiqun to the end of Surah Mulk”. He is one of the scholars of the Ottoman period as Cemali Caliph. In his book, interpretations of Beydâvî's words are included, it is a researcher-based approach in verifying the investigative text that explains what is hidden from these words, elaborates on the beautiful aspects, and removes the ambiguity, especially on retirement-related issues. it is about documenting texts, proverbs and issues and extracting them from their context and sources, and its interpretation is limited to some ambiguous statements and problematic words. Among the most important findings: the introduction of al-Karmani and the description of some aspects of his life despite the lack of Arabic sources written about him. The footnote is distinguished by a kind of rational argument by examining and discussing the statements and opinions of the commentators. The footnote was not devoid of grammar, referring to the linguistic meaning of the grammatical rule Grammar and rhetorical anecdotes, such as the derivation of grammar and rhetoric, or the expression of rhetorical benefit or the place and importance of syntax in context, and the footnote is not devoid of some disadvantages. Keywords (comment, footnote, al-Karmani, al-Baydawi, hypocrites, king)