Preoperatif dönemde ultrasonografik dil kökü ölçümlerinin orofarengeal yapı ölçümlerine oranının zor havayolu için prediktif değeri
  1. Tez No: 802700
  2. Yazar: ESRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Makroglossi havayolu güvenliğini tehlikeye atan etkenlerden biridir; ancak tek başına dil büyüklüğüne kıyasla içinde bulunduğu orofaringeal kaviteye oranı havayolu güvenliğini sağlamada daha önemli bir faktör olabilir. Zor havayolu prediktörü olarak bilinmesine rağmen makroglossiyi objektif olarak tanımlayabilecek bir ölçüm metodu bulunmamaktadır. Zor havayolu değerlendirmesinde makroglossi tanımlamasını, ultrasonografi ile dil kökü ölçümlerini ve dil kökü ölçümlerinin orofaringeal yapılara oranlamalarını yaparak sayısal verilerle belirleyebilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında endotrakeal entübasyon uygulanacak ≥18 yaş hastalar çalışmaya dahil edildi. Preoperatif dönemde ultrasonografik olarak dil kökü kalınlığı, dil kökü çevresi, dil kökü alanı ölçüldü. Sonrasında bu ölçümler orofaringeal yapı ölçümlerinden ağız açıklığı ve boyun çevresine oranlandı. Zor ventilasyon değerlendirmesi Han Ventilasyon Skorlaması III-IV, zor laringoskopi değerlendirilmesi Cormack-Lehane Sınıflaması grade III-IV, zor entübasyon değerlendirilmesi ise Entübasyon Zorluk Skalası ≥5 olarak kabul edildi. Zor havayolu; laringoskopi, ventilasyon veya entübasyon aşamalarından en az birinde zorluk kaydedilmesi olarak tanımlandı. Zor havayolunu predikte eden risk faktörlerinin belirlenmesinde Multivariate Lojistik Regresyon Analizi kullanıldı. Tespit edilen bağımsız risk faktörlerinin tanısal performansının değerlendirilmesi için ROC Analizi yapıldı. Cut off değeri Youden's İndeks kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hasta sayısı 720 idi. Zor havayolu oranı %30.3 (218 hasta), zor ventilasyon %15.4 (111 hasta), zor laringoskopi %18.5 (133 hasta), zor entübasyon ise %11.5 (83 hasta) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Macroglossia is one of the factors that complicates airway safety, but its ratio to the oropharyngeal cavity, compared to tongue size alone, may be a more important factor in ensuring airway safety. Although it is known as a predictor of difficult airway, there is no measurement method that can objectively define macroglossia. We aimed to determine the definition of macroglossia in difficult airway evaluation with numerical data by measuring the tongue root with ultrasonography and proportioning the tongue root measurements to the oropharyngeal structures. Materials and Methods: Patients aged ≥18 years who would undergo endotracheal intubation under general anesthesia were included in the study. In the preoperative period, tongue root thickness, tongue root circumference and tongue root area were measured ultrasonographically. These measurements were proportioned from oropharyngeal structure measurements to mouth opening and neck circumference. Difficult ventilation assessment was accepted as Han Ventilation Score III-IV, difficult laryngoscopy assessment as Cormack-Lehane Classification grade III-IV, and difficult intubation assessment as Intubation Difficulty Scale ≥5. Difficult airway; was defined as difficulty in at least one of the stages of laryngoscopy, ventilation, or intubation. Multivariate Logistic Regression Analysis was used to determine the risk factors predicting difficult airway. ROC Analysis was performed to evaluate the diagnostic performance of the identified independent risk factors. Cut off value was calculated using Youden's Index. Results: 720 patients were included in the study. The rate of difficult airway was 30.3% (218 patients), difficult ventilation was 15.4% (111 patients), difficult laryngoscopy was 18.5% (133 patients), and difficult intubation was 11.5% (83 patients).