Gagavuz Türkçesinde belirteç işlevli bağımlı cümleler
Subordinated clauses with adverbial function in Gagauz Turkish
- Tez No: 802892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZGE GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada,“Gagavuz Türkçesinde Belirteç İşlevli Bağımlı Cümleler”konusu, Üretici Dilbilgisi ve İşlevsel Dilbilgisi gibi modern dilbilim kuramlarından yararlanılarak sözdizim-anlambilim etkileşimi açısından ele alınmıştır. Çalışmada, Gagavuz Türkçesindeki sıralama (coordination) ve altasıralama (subordination) cümle bağlantı türlerinin oluşum yolları incelenmiş, bağımlı cümle türleri örnek cümlelerle açıklanmış ve asıl konumuz olan belirteç işlevli bağımlı cümleler üzerinde durulmuştur. Burada, Gagavuz Türkçesindeki belirteç işlevli bağımlı cümlelerin, temel cümleyle kurduğu sözdizimsel ilişkiler; sözcük dizilişi, sözdizimsel konumlanma, özne, zaman, üye yapısı ve tematik rol gibi kriterlere bağlı olarak betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of“Subordinated Clauses with Adverbial Function in Gagauz Turkish”is discussed in terms of syntax-semantic interaction by using modern linguistic theories such as Generative Grammar and Functioanal Grammar. In the study, the formation ways of coordination and subordination sentence connection types in Gagauz Turkish were examined, the types of subordinated sentences were explained with sample sentences and the main subject of this study is subordinated clauses with adverbial function has been focused on. In the study; the syntactic relations between the subordinated clauses and the main clause in Gagauz Turkish described depending on criteria such as word order, syntactic positioning, subject, tense, argument structure and thematic role.