Representation of women in the relationship between identity construction and cultural production in Kurdish cinema
Kürt sinemasında kimlik inşası ve kültürel üretim ilişkisinde kadının temsili
- Tez No: 803010
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, 2000'li yıllarda yapılmış farklı coğrafyalarda yaşayan Kürt yönetmenlerin filmlerindeki kadın temsillerinin kimliklerinin inşasını ve kültürel üretim oluşumlarını analiz ediyor. Tez, Kürt ulusal kimlik ve kültürel oluşuma yönelik yaklaşımı merkezine yerleştirmektedir. Tez, Kürt sinemasının oluşumuna ve inşasına yol açan ulusal kimlik kavramının, kadın temsillerininin inşasının kurulmasına yol açan dönüşüm olduğunu savunuyor. Bu dönüşümün ana hatlarını vermek için tez, temsiliyet, ulusal kimlik, etnik kimlik ve kültürel oluşum kavramlarının analizini sunuyor. Tez, Kürt sineması tanımları ve oluşumları tartışmalarına odaklanarak kadın kimliklerinin inşasında ulusal kimlik söylemlerinin etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, Kürt kadın temsillerinin ulusal kimlik, kimlik inşası kültürel üretim kavramlarıyla birlikte düşünmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the construction of the identities of women's representations and the formation of cultural production in the films of Kurdish directors living in different geographies made in the 2000s. The thesis centers on the approach toward Kurdish national identity and cultural formation. The thesis argues that the concept of national identity that led to the formation and construction of Kurdish cinema was the transformation that led to the establishment of the construction of representations of women. To outline this transformation, the thesis analyzes the concepts of representation, national identity, ethnic identity, and culture formation. The thesis focuses on the debates on the definitions and construction of Kurdish cinema. It shows that the national identity discourses in these debates are also influential in constructing women's identities. The study proposes considering the representations of Kurdish women and the concepts of national identity, identity construction, and cultural production.