Fizyoterapistlerin lisans düzeyi anatomi eğitimi hakkındaki görüşleri
Physiotherapists' opinions on anatomy education atthe undergraduate level
  1. Tez No: 803077
  2. Yazar: KAYA CAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Anatomi sağlık bilimleri için son derece önemlidir. Fizyoterapistlerin alanlarında yetkin olabilmeleri için iyi öğrenilmiş anatomi bilgisine sahip olmaları şarttır. Eğitim sürekli şekillenen bir süreçtir. Anatomi eğitimi de geçmişten günümüze sürekli olarak şekillenmektedir. Bu şekillenme süreci içerisinde anatomi eğitimi alanların görüşleri oldukça önemlidir. Bu Araştırmada Trakya Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında mezun olmuş olan fizyoterapistlerin lisans düzeyi anatomi eğitimi hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Toplam 178 katılımcının katıldığı bu araştırmada internet ortamında anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Sonuç olarak fizyoterapistler için anatomi eğitiminde kadavraların vazgeçilmez olduğu, eğitimin olabildiğince görselleştirilmesi ve dokunma duyusuna hitap etmesi gerektiği ayrıca fizyoterapistlerin aldığı ek eğitimlerin anatomi hakkındaki görüşlerine etkisinin daha iyi anlaşılması için bu konu hakkında daha çok araştırma yapılması gerektiğini kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatomy is extremely important to the health sciences. A well-learned knowledge of anatomy is essential for physical therapists to be competent in their field. Education is a constantly evolving process. Anatomy education is also constantly evolving from the past to the present. In this design process, the opinions of trainees are very important. This study investigated the views of physical therapists who graduated from the Department of Physical Therapy and Rehabilitation at Trakya University in 2018, 2019, 2020, and 2021 about undergraduate anatomy education. In this study, in which a total of 178 participants took part, the data were collected via the Internet using a questionnaire. As a result, it was found that cadavers are essential in anatomy education for physical therapists and that education should be visualized as much as possible and appeal to the sense of touch. In addition, it was determined that further research should be conducted on this topic to better understand the impact of additional training for physical therapists on their views of anatomy.