Türk dili ve edebiyatı öğretmeni adaylarının uzaktan eğitimde öğretim süreci, ölçme değerlendirme uygulamaları ve kaynaklara ulaşım imkânları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Investigation of pre-service Turkish language and literature teachers' opinions on the education process, measurement and evaluation applications and opportunities of access to resources in distance education
  1. Tez No: 803086
  2. Yazar: MURAT ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH VEYİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Türk dili ve edebiyatı öğretmeni adaylarının uzaktan eğitim ile gerçekleştirilen öğretim süreci, ölçme değerlendirme uygulamaları ve dersin kaynaklarına ulaşabilme deneyimlerine yönelik görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda uzaktan eğitim sürecinde öğretmen adaylarının kaynak kullanımı, öğretim süreci ve ölçme değerlendirmeye yönelik görüşleri ortaya konulmuştur. Yöntem: Araştırmanın yürütülmesinde nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Durum çalışması bir ya da daha fazla olayın, ortamın, programın, sosyal grubun ya da diğer birbirine bağlı sistemlerin derinlemesine incelendiği yöntemdir. Araştırmada, uzaktan eğitim süreci, ölçme değerlendirme uygulamaları ve kaynak ve materyallere ulaşmaya yönelik hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanan veriler MAXQDA 2022 programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada uzaktan eğitim sürecine ilişkin görüşler, uzaktan eğitim sürecinin avantajları, dezavantajları, uzaktan eğitim ortamın etkililiği ve alınan derslerin etkililiği kapsamında ele alınmış; uzaktan eğitim yoluyla ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin görüşler ise ölçme ve değerlendirme sürecinin güvenirliği ve sınırlılıkları, yürütülme şekli, avantaj-dezavantajları, başarıyı ölçme derecesi ve genel düşünceler şeklinde verilmiş; uzaktan eğitim sürecinde derslerle ilgili kaynak ve materyallere ulaşabilme süreçlerine yönelik düşünceleri, derslerle ilgili kaynak ve materyallere ulaşabilme süreçlerine yönelik görüşleri şeklinde verilmiştir. Sonuçlar: Öğretmen adaylarının uzaktan eğitim süreci hakkındaki değerlendirmeleri incelendiğinde uzaktan eğitimin öğrencilerin öğrenimlerine ailelerinin yanında, ev ortamında devam edebilmeleri ve ders kayıtlarına ulaşabilmeleri yönünden avantajlı buldukları, uzaktan eğitimin ekonomik açıdan öğrenenler için daha az masraflı olmasının yanında sağlık problemlerini önleme, ulaşım problemlerini azaltma, zamandan tasarruf sağlama, daha rahat bir öğrenme ortamı oluşturma, öğrenen açısından erişim kolaylığı sağlama gibi açılardan avantaj sağladığı; uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirilen ölçme ve değerlendirme uygulamalarının güvenirliği konusunda öğretmen adaylarının endişelerinin olduğu ve sürecin yetersiz olduğu ifade edilmiştir. Buna karşın sayıca az olmakla birlikte bazı öğretmen adayları sınav esnasında kameraların açık olması, sorular arasında geçiş sağlayamama ve sınav ile ilgili geribildirim alabilme gibi uygulamaların sınavın güvenirliğini artırdığı sonucuna ulaşıldığı ve uzaktan eğitim sürecinde dersle ilgili kaynak ve materyaller ile bu kaynaklara ulaşabilme durumuna yönelik sonuçlar ise derslerde en çok yer verilen materyallerin sunum, PDF belgeleri, makaleler ve kitaplar olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With this study, it is aimed to examine the opinions of pre-service Turkish Language and Literature teachers about teaching process, assessment and evaluation applications, and their experiences of access to course resources through distance education. For this purpose, the views of pre-service teachers on resource use, teaching process, and measurement and evaluation during distance education were revealed. Method: Case study, which is one of the qualitative research designs, was used in the conduct of the research. Case study is a method in which one or more events, environments, programs, social groups, or other interconnected systems are examined in depth. In the research, the data collected through the semi-structured interview forms prepared for the distance education process, assessment and evaluation applications, and access to resources and materials were analyzed with the MAXQDA 2022 program. Findings: In the research, the views on the distance education process were addressed within the scope of advantages and disadvantages of distance education, effectiveness of the distance education environment and effectiveness of the courses; and also the views on the measurement and evaluation process through distance education were given as reliability and limitations of the measurement and evaluation process, the way it is carried out, advantages and disadvantages, the degree of measuring success, and general thoughts; lastly, the thoughts on the processes of access to the course-related resources and materials during distance education were given as the views on the processes of access to the course-related resources and materials. Conclusions: When the evaluations of the pre-service teachers about the distance education process were examined, it was stated that students found distance education advantageous in terms of being able to continue their education at home with their families and access to their course records, and also it provided advantages such as preventing health problems, reducing transportation problems, saving time, creating a more comfortable learning environment and providing ease of access for the learners, as well as being less costly for them, but pre-service teachers had concerns about the reliability of measurement and evaluation practices carried out during distance education and the process was insufficient. On the other hand, it was concluded that although few in number, some pre-service teachers thought that applications such as cameras being on during exams, inability to switch between questions and receiving feedback about the exam increased the reliability of the exams. In addition, the results regarding the course-related resources and materials, and the ability to access to them during distance education showed that the most frequently used materials were presentations, PDF documents, articles and books.