On some best proximity point results for multivalued mappings
Küme değerli dönüşümler için bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları üzerine
- Tez No: 803155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, tezin motivasyonunu ve sabit nokta teorisi ve en iyi yakınlık noktası teorisi hakkında bazı arka plan bilgileri verildi. İkinci bölümde, sabit nokta ve en iyi yakınlık noktası ile ilgili temel tanımları ve notasyonları ve sonuçlarımızla ilgili bazı teoremleri hatırlıyoruz. Sonuçlarımızı üçüncü bölümde sunuyoruz. İlk önce Wardowski ve Klim-Wardowski'nin yaklaşımlarından ilham alarak KW tipi Ψ-büzülme eşleme kavramlarını tanıtıyoruz. Ardından, çok değerli eşlemeler için sabit nokta sonuçlarında sıklıkla kullanılan fonksiyon ailesinden daha büyük yeni bir aileyi dikkate alarak bu tür eşlemeler için en iyi yakınlık noktasının varlığını araştırıyoruz. Ayrıca, sonuçlarımızın etkinliğini göstermek için literatürdeki benzer sonuçların uygulanamadığı karşılaştırmalı bir örnek veriyoruz. Bulgu ve önerilerimizi dördüncü bölümde sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is divided into four chapters. The first chapter discusses the motivation for the thesis and provides some background information on fixed point theory and best proximity point theory. In the second chapter, we recall the fundamentals definitions and notations, and some theorems related to our results about fixed point and best proximity point. We obtain our theorems in chapter three. The concepts of KW-type Ψ-contraction mapping inspired by the approaches of Wardowski and Klim-Wardowski have been presented. Then, we investigate the existence of a best proximity point for such mappings by considering a new family which is larger than the family of functions that is often used in fixed point results for multivalued mappings. Also, to demonstrate to effectiveness of our result we give a comparative example in which similar results in the literature cannot be applied. We provide our findings and suggestions in the fourth chapter.