Aydınlanma düşüncesinin ürettiği fikirlerden doğan çatışmaların ekolojik dengeye etkisi: Savaşların analizi
The impact of conflicts arising from the ideas generated by the enlightenment thought on ecological balance: Analysis of wars
  1. Tez No: 803227
  2. Yazar: PELİN SULTAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Savaş Antik dönemden beri varlığını sürdürmektedir. Çeşitli disiplinlerce incelenen savaş, çevre sorunlarındaki geri döndürülemez yıkımın gözle görülür hâle gelmesinden sonra, ekoloji ve çevre çalışmalarının da konusu olmuştur. Moderniteye karşı bir karşı kültür hareketi olarak ortaya çıkan ekoloji hareketi, Aydınlanma ve modernleşmenin sonucunda kurulan düzeni eleştirmektedir. Ekolojinin getirmiş olduğu eleştirilerin arasında savaşlara sebep olan kapitalizmin sonsuz üretim-tüketim zinciri, ideoloji ve aklın egemenliğinde tüm dünyanın insanlığın emrine amade olması bulunmaktadır. Bahsedilen bu sebeplere bağlı olarak modern silahların kullanıldığı savaşlar yaşanmıştır. Savaşlar ise çevre üzerinde geri döndürülemez hasarlar bırakmıştır. Savaşın çevre üzerinde oluşturduğu yıkımı önlemek adına pek çok hukuki düzenleme yapılmıştır fakat geldiğimiz noktada bunların çözüm olmadığı görülmüştür. Bu sebeple savaşlar ve çevre konusu incelenmeye başlamıştır. Buz tez çalışması da Aydınlanma ve modernleşme süreçlerinin sonrasında yaşanmış dört savaşı ele alarak, bu savaşlara bağlı olarak çevrenin almış olduğu hasarın analizini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
War has been present since ancient times and has been studied by various disciplines. After the irreversible destruction in environmental issues became apparent, war became the subject of ecology and environmental studies. The ecology movement, which emerged as a counter-culture movement against modernity, criticizes the order established as a result of Enlightenment and modernization. Among the criticisms brought by ecology, there are the endless production-consumption chain of capitalism, the domination of ideology and reason that makes the whole world amenable to the command of humanity, which lead to wars. Wars, in turn, have caused irreversible damage to the environment. Many legal regulations have been made to prevent the devastation caused by war on the environment, but it has been seen that they are not a solution at this point. For this reason, wars and the environment have started to be studied. The Ice Thesis aims to analyze the damage that the environment has suffered due to four wars that occurred after the processes of Enlightenment and modernization.