Sporcularda aerobik güç ve dehidrasyon düzeyinin toparlanmaya etkisi
The effect of aeorobic strength and dehydration levels on recovery in athletes
  1. Tez No: 803498
  2. Yazar: İREM SULTAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sportif performans üzerinde genel olarak en etkili parametrelerden birisi de maksimum oksijen tüketimi olarak kabul edilebilmektedir. Maximum oksijen tüketimi aerobik gücün belirlenmesinde kullanılan en güvenilir ilkesinden bir tanesidir. Bunun yanında bireyin su dengesini günlük tükettiği ve kaybettiği su miktarı arasındaki fark oluşturmaktadır. Bu dengenin sağlanabilmesi sporcu performansı açısından kritik önem göstermektedir. Dehidrasyon sporcularda yarışmalarda ve antrenmanlarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Toparlanma sürecinde beslenme ve sıvı tüketimi yolu ile bu durum karşılanmaya çalışılır. Bu bilgiler ışığında çalışmanın amacı 18-29 yaş grubu erkek ve kadın sporcularda aerobik güç ve dehidrasyon düzeylerinin toparlanmaya olan etkisini tespit etmektir. Çalışma Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde 18-29 yaş grubu 47 erkek ve 47 kadın (n=94) sporcu üzerinde yapıldı. Sporcuların yaş (yıl), boy (cm), vücut kitle indeksi (kg/boy²) ve vücut ağırlığı (kg) kişisel bilgi formuna kaydedildi. Sporcuların aerobik güçleri cooper testi ile belirlendi, dehidrasyon seviyeleri idrar rengi protokolü ile belirlendi ardından yorgunluk oluşturmak amacıyla çoklu sprint testi uygulandı. Kalp atımları polar saat kullanılarak akut toparlanma seviyeleri hesaplandı. Araştırmada kullanılan veriler SPSS istatistik programı kullanılarak çözümlendi. Katılımcılara ait kişisel bilgiler frekans dağılımları ve ortalama standart sapmalarına ilişkin tanımlayıcı istatistikler yapıldı, sonrasında toplanan verilerin normallik dağılımları Kolmogorov-Smirnov testi ile sınandı, veri setinin normal dağılım sağladığı görüldü. Araştırma sorularına yönelik yapılan testlerde bağımsız değişkenin bağımlı değişkeni yordayıp yordamadığını test etmek amacıyla basit doğrusal regresyon testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
One of the parameters considered to be generally most effective on athletic performance is the maximum oxygen consumption. Maximum oxygen consumption is one of the most reliable principles used in determining aerobic power. Additionally, the difference between the amount of water an individual consumes and loses daily constitutes their water balance. Achieving this balance is critically important in terms of athletic performance. Dehydration is a situation frequently encountered in competitions and training among athletes. During the recovery period, this situation is attempted to be countered through nutrition and fluid intake. In light of this information, the aim of the study is to determine the effects of aerobic power and dehydration levels on recovery in male and female athletes aged 18-29. The study was conducted on 47 male and 47 female athletes (n=94) in the age group of 18-29 at the Faculty of Sports Sciences, University of Mersin. Athletes' age (year), height (cm), body mass index (BMI in kg/height²), and body weight (kg) were recorded in the personal information form. The aerobic power of the athletes was determined by the Cooper test, their dehydration levels were determined by the urine color protocol, and then the multiple sprint test was applied to induce fatigue. Heart rates were calculated for acute recovery levels using a polar watch. The data used in the research were analyzed using the SPSS statistical program. Descriptive statistics related to frequency distributions and average standard deviations of personal information of the participants were performed, and then the normality distributions of the collected data were tested with the Kolmogorov-Smirnov test, it was seen that the data set provided a normal distribution. In the tests conducted for the research questions, a simple linear regression test was used to test whether the independent variable predicted the dependent variable.