Tıp fakültesi öğrencilerinin etik duyarlılık düzeylerinin incelenmesi
An investigation on the level of ethical sensitivity of medical students
- Tez No: 803544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tıp fakülteleri, öğrencilere hekimlik mesleğinin değerlerini, bilgilerini ve becerilerini öğretip aktaran eğitim kurumlarıdır. Gerek teorik dersler gerekse hekimlik mesleğinin uygulanması için gösterilen pratik dersler, tıp öğrencisinin ileride kendisine başvuran hastaları, meslek arkadaşları ve faaliyette olduğu kültürle ilişkilerindeki etik davranışının anlam kazandığı tıp etiği eğitiminin bir parçasıdır. İntörn öğrenciler; tıbbi gizlilik, aydınlatılmış onam, hastalara tanının söylenmesi, ölmekte olan hastanın bakımı gibi birçok konuda tek hekim tek hasta bakış açısı ile karşılaşmış olup hastaya nasıl davranılması gerektiğini uygulamada görmüşlerdir. Tıp eğitimi, toplum için yararlı olan bilgiyi sunmayı amaçlar. Fakat günümüzde hastanın esenliğini sağlamayı hedeflemeyen konularla yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Bu aşamalarda etik ilkelere ihtiyaç duyacak ve öğrencilerin ders döneminde aldıkları eğitiminin aksine uygulamada gördükleri farklılıklar nedeniyle etik ikilem ve değer çatışması yaşayacaklardır. Bu nedenle, öğrencilerin eğitim yıllarında etik duyarlılık düzeylerinin belirlenmesi, anlam kazandırılması ve geliştirilmesi, meslek yaşamları boyunca etik ikilemler ve etik problemler ile karşılaştıkları zaman doğru kararlar verebilmeleri açısından önem taşımaktadır. Tıp fakültesi öğrencilerinin mezun olana kadar kendi değer sistemlerini tanıyarak olumlu kişisel, mesleki ve sosyal değerlerin benimsenmesinde etik ile ilgili dersler almalarının ve hastayla temas kurmalarının etik duyarlılıklarında yaptığı etkinin belirlenmesi önemlidir. NEÜ Tıp Fakültesi öğrencilerine uygulanan çalışmada, sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında yaşanan etik sorunlara öğrencilerin duyarlılıklarının belirlenmesi sağlandı. Çalışmada, tüm sınıflara anket ve ölçek uygulanmış olup toplam 402 öğrenci ile görüşme sağlanmıştır. Öğrencilerin etik duyarlılık düzeyini ölçmek için Ahlaki Duyarlılık (ADA) kullanılmıştır. Öğrencilerin ADA ölçeği toplam puan ortalaması 103,56±26,68 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical faculties are educational institutions that teach and convey the values, knowledge and skills of the medical profession to the students. Both the theoretical courses and the practical courses for the practice of the medical profession are a part of the medical ethics education, in which the ethical behavior of the medical student in his relations with the patients who apply to him in the future, his colleagues and the culture in which he is active becomes meaningful. Intern students; In many cases the intern students have encountered a perspective like single physician, single patient and saw in practice how the patient should be treated such as medical confidentiality, informed consent, telling the diagnosis to the patient and caring for the dying patient. Medical education aims to provide knowledge that is useful to society. But today they will have to face issues that are not aimed at ensuring the wellbeing of collection. At this stage, they will need ethical principles and they will experience ethical dilemmas and value conflicts due to the differences they face in practice contrary to the education they had during their lectures. It is important to determine the effect of medical faculties in the adoption of positive personal, professional and social values by recognizing their value systems until students are graduates, and in ethical sensitivity of contact with the patient.In the study, applied to NEU Faculty of Medicine students, it was ensured that the sensitivity of the students to the ethical problems experienced during work of health services was determined. In the study, questionnaires and scales were applied to all classes, and a total of 402 students were interviewed. The students' ADA scale total score average was determined as 103.56±26.68.