Representation of the disadvantaged in Jasmyn Ward's works: An ecocritical reading of Salvage the Bones and Sing, Unburied, Sing
Jasmyn Ward'ın eserlerinde dezavantajlı olanların temsili: Salvage the Bones ve Sing, Unburied, Sing'in ekokritik bir okuması
  1. Tez No: 803596
  2. Yazar: MEHMET RESUL ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YILMAZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Amerikalı yazar Jesmyn Ward'ın Salvage the Bones ve Sing, Unburied, Sing, adlı romanlarını ekokritik bir çerçevede incelemektedir. Ward, romanlarında bozulmuş kırsal alanlarda yaşayan yoksul siyahi insanların mücadelesini yansıtır. Özellikle Salvage the Bones ve Sing, Unburied, Sing, adlı iki romanında yoksulluk, uyuşturucu bağımlılığı, kadın düşmanlığı, doğal afetler ve siyahi ailelerin yaşam mücadelelerini ön plana çıkmaktadır. Bu çerçevede, bu çalışma Jesmyn Ward'ın Salvage the Bones ve Sing, Unburied, Sing, adlı romanlarının analizinde biophilia, ecofeminism ve eco-spirituality gibi ekokritik kavramları kullanmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma için söz konusu romanların seçilme nedeni ise,“ekokritizm”kavramının kapsamlı bir şekilde ele alınmasıdır. Salvage the Bones ve Sing, Unburied, Sing, romanları, ekokritizm ile ilgili geniş bir konu yelpazesini kapsamaktadır ve bu nedenle ekokritik bir perspektiften analiz için uygun görülmektedir. Var olan literatür ve araştırmalar, ekokritizm ve alt kategorilerinin, sınırlı akademik ilgiye sahip, nispeten yeni bir alan olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu çalışma, doğadaki varlıkların birlik ve bütünlüğünü örnekleyen bu iki romana odaklanarak, ekokritizm alanına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines American novelist Jesmyn Ward's two novels, Salvage the Bones and Sing, Unburied, Sing, within the ecocritical framework. Generally focusing on the lives of lower-class poor black people in her novels, Jesmyn Ward reflects on their struggle for survival in their economically and physically oppressing circumstancesces. Her two novels, Salvage the Bones and Sing, Unburied, Sing, deal, especially, with such issues as poverty, drug addiction, misogyny, and natural disasters. This study aims, in this context, to employ ecocritical concepts such as biophilia, ecofeminism, and eco-spirituality to analyze these two novels. Both novels, Salvage the Bones and Sing, Unburied, Sing, are set in rural landscapes which provide an abundance of material related to nature as well as natural disasters, the traditional perception of nature as having its own soul, ghosts, etc. Thus, both books cover a wide range of topics related to ecocriticism, making them suitable for analysis from an ecocritical perspective. Existing literature and research indicate that ecocriticism, including its subcategories, is a relatively new field with limited scholarly attention. This study, intends, for this reason, to contribute to the development of ecocriticism by evaluating these two novels in terms of the interconnectedness and integrity of the forces of nature.