Pregabalin ve pregabalinin morfin ile birlikte kullanım etkilerinin sıçanlarda değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of pregabalin and the concomitant use of pregabalin and morphine in rats
- Tez No: 803628
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ANNETTE AKGÜR, PROF. DR. ALİ NECATİ GÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışma ile sıçanlar için önerilen yüksek tedavi dozunda pregabalin (PGB) ve morfinin (MOR) tek başına veya birlikte tedavi amaçlı kullanımının davranışsal ve kardiyak etkilerinin toksikolojik analizler ışığında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kontrol, PGB, MOR ve PGB + MOR olarak oluşturulan dört gruptan (n=7) kontrol grubuna serum fizyolojik, PGB grubuna 10 mg/kg pregabalin, MOR grubuna 1 mg/kg morfin, PGB + MOR grubuna 10 mg/kg pregabalin ile 1 mg/kg morfin 21 gün boyunca verilmiştir. Bu süreçte Spragu Dawley yetişkin ağırlıkları 300g üstü olan erkek sıçanlardan oluşturduğumuz tüm çalışma gruplarımızda ortaya çıkan etkiler davranış testleri ve biyokimyasal analizler ile davranışsal etkiler, biyokimyasal analizler ve morfolojik ölçümler ile de kadiyak etkiler değerlendirilmiştir. biyokimyasal analizler ve morfolojik ölçümler ile de kardiyak etkiler, değerlendirilmiştir. Davranışsal testler deney başlangıcından itibaren 0., 7., 14. ve 21. günlerde tekrarlanmıştır. Davranış testleri açık alan (OFT) ve yükseltilmiş artı labirent testi (EPM) ve biyokimyasal parametreler kortizol ve ACTH olarak belirlenmiştir. Kardiyak değerlendirmeler ise morfolojik ve biyokimyasal düzeyde yapılmıştır. Kardiyak değerlendirmeler ve biyokimyasal incelemeler için yine 0., 7., 14. ve 21. günlerde toplanan idrar, serum ve plazma örnekleri kullanılmıştır. Morfolojik değerlendirmeler 0.,14., ve 21. gün USG ile yapılırken LDH, ACTH, BNP ve CK-MB kardiyak biyokimyasal parametreler olarak incelenmiştir. Pregabalin ve morfinin idrardaki düzeylerinin değerlendirilmesi 0.,7.,14.ve 21.günlerde sıvı kromatografi ardışık kütle-spektrometresi (LC-MS/MS) ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effects of Pregabalin and the Concomitant use of Pregabalin and Morphine in Rats Aim: In this study, it was aimed to evaluate the behavioral and cardiac effects of the use of pregabalin (PGB) and morphine (MOR) alone or in combination for therapeutic purposes at the high treatment dose recommended for rats in the light of toxicological analyzes. Methods: Among the four groups (control, PGB, MOR and PGB + MOR) (n=7), physiological saline to the control group, 10 mg/kg pregabalin to the PGB group, 1 mg/kg morphine to the MOR group, and 10 mg/kg pregabalin to the PGB + MOR group and 1 mg/kg of morphine were given for 21 days. In this process, the effects that emerged in all our study groups, which we formed from male rats with sprague dawley adult weights over 300 g, were evaluated with behavioral tests and biochemical analyzes, and cardiac effects with biochemical analyzes and morphological measurements. Cardiac effects were also evaluated with biochemical analyzes and morphological measurements. Behavioral tests were repeated at 0, 7, 14 and 21 days from the beginning of the experiment. Behavioral tests were determined as open field (OFT) and elevated plus maze test (EPM), and biochemical parameters were determined as cortisol and ACTH. Cardiac evaluations were made at the morphological and biochemical level. Urine, serum and plasma samples collected on days 0, 7, 14 and 21 were used for cardiac evaluations and biochemical studies. Morphological evaluations were made with USG at 0, 14, and 21 days, while LDH, ACTH, BNP and CK-MB were examined as cardiac biochemical parameters. Evaluation of the urinary levels of pregabalin and morphine was performed by liquid chromatography sequential mass-spectrometry (LC-MS/MS) on days 0, 7, 14 and 21.