Benign sentrotemporal dikenli epilepsili çocuklarda statik ve dinamik dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of static and dynamic balance in children with benign epilepsy with centrotemporal spikes
  1. Tez No: 803663
  2. Yazar: BURCU ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Benign sentrotemporal dikenli epilepsi (BSDE) en sık görülen fokal çocukluk çağı epilepsisidir ve beyinde vestibüler sistemle bağlantılı çeşitli alanlarda hasara neden olmaktadır. Pediatrik vestibüler bozukluklar çocukların günlük yaşamları ve gelişimleri üzerinde önemli etkiler bırakmaktadır. Bu çalışmanın amacı, BSDE'si olan çocukların statik ve dinamik denge becerilerini değerlendirerek bu çocuklarda gözden kaçabilecek vestibüler disfonksiyonların tespit edilmesidir. Çalışmamıza 7-12 yaşları arasında BSDE'si olan 39 denek (16K,23E) ve normal 34 birey (19K,15E) dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara bilgisayarlı dinamik posturografi (BDP) ve videonistagmografi test bataryaları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Benign epilepsy with centrotemporal spikes is the most common focal childhood epilepsy and causes damage to various areas of the brain associated with the vestibular system. Pediatric vestibular disorders have significant effects on children's daily lives and development. The aim of this study is to evaluate the static and dynamic balance skills of children with BSDE and to detect vestibular dysfunctions that may be overlooked. Our study included 39 subjects with BSDE (16F,23M) and 34 normal individuals (19F,15M) aged 7-12 years. Computerized dynamic posturography and videonystagmography test batteries were applied to the participants included in the study.