Farklı topikal diş jelleri uygulanan insan gingival fibroblast hücrelerinin ıl-1ß, ıl-6, ıl-8, tnf-α ve ıl-10 sitokin seviyelerinin in-vitro olarak incelenmesi
In-vitro investigation of il-1ß, il-6, il-8, tnf-α and il-10 cytokine levels of human gingival fibroblast cells applying different topical teething gels
  1. Tez No: 803665
  2. Yazar: MELİKE TIRAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜÇYETMEZ TOPAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı topikal diş jelleri uygulanan insan gingival fibroblast hücrelerinin IL-1ß, IL-6, IL-8, TNF-α ve IL-10 sitokin seviyelerinin in-vitro olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda HGF-1 hücrelerine uygulanan farklı topikal diş jellerinin MTT testi ile LD50 değerleri hesaplandı. Ardından topikal diş jeli uygulanmamış olan kontrol grubu ve topikal diş jellerinin LD50 dozu uygulanan HGF-1 hücrelerinin IL-1ß, IL-6, IL- 8, TNF-α ve IL-10 sitokin seviyelerinin ELISA yöntemiyle ölçülmesi için hücre lizatları oluşturuldu. Oluşturulan hücre lizatlarının total protein konsantrasyonu ölçüldü. Protein konsantrasyonu ölçümü ardından, sitokin seviyelerinin miktar tayini üretici firma talimatları doğrultusunda ELISA okuyucu ile yapıldı. Çalışma kapsamında elde edilen veriler GraphPad Prism version 8.0.1 (GraphPad Software, Inc., CA, A.B.D) programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our in-vitro study was to investigate the cytokine levels of IL-1ß, IL-6, IL-8, TNF-α and IL-10 in human gingival fibroblast cells treated with topical teething gels. Materials and Methods: In our study, LD50 values of different topical teething gels applied to HGF-1 cells were calculated by MTT test. Then, cell lysates were prepared for the measurement of IL-1ß, IL-6, IL-8, TNF-α and IL-10 cytokine levels by ELISA method in the control group without topical teething gel and HGF-1 cells treated with LD50 dose of topical teething gels. Total protein concentration of the cell lysates was measured. After protein concentration measurement, quantification of cytokine levels was performed with an ELISA reader in accordance with the manufacturer's instructions. The data obtained in the study were analyzed using GraphPad Prism version 8.0.1 (GraphPad Software, Inc., CA, USA).