Yabancı dil olarak İngilizce ders kitaplarında söz eylemlerin görünümü
The presentation of speech acts in ELT textbooks
- Tez No: 803728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ARICA AKKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki örgün eğitim kurumlarında kullanılan, Talim Terbiye Kurulu onaylı B1 ve B2 düzeyi yabancı dil olarak İngilizce ders kitaplarında yer verilen söz eylemlerin incelenmesidir. Bu amaçtan hareketle bu çalışmada, ulusal yabancı dil olarak İngilizce ders kitaplarında farklı söz eylemlere ne sıklıkla yer verildiği ortaya konulmuş ve ardından elde edilen veriler belirlenen ölçütler çerçevesinde yorumlanmıştır. Söz konusu ölçütler Avrupa Dilleri Ortak Çerçevesi temel alınarak belirlenmiştir. Çalışmanın verileri; ders kitaplarında bulunan toplam alıştırma sayısının ve söz eylemleri içeren alıştırma sayısının düşük, söz eylem çeşitliliğinin ise sınırlı olduğunu ve Türkiye'de kullanılan üç ders kitabının B1 ve B2 düzeyleri ile uyumlu olmadığını göstermiştir. Ayrıca, ulusal ve uluslararası ders kitaplarının yer verdikleri söz eylem çeşitleri ve bazı söz eylemlerin sıklık değerleri açılarından uyumlu oldukları, ancak toplam söz eylem sayıları, söz eylem yelpazesi, alıştırma sayıları ve hedef dilde söz eylemleri gerçekleştirmenin farklı yolları ile ilgili edimbilimsel açıklama ya da örneklere yer verme açılarından uyumsuz oldukları gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçları Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce öğretimi amacıyla kullanılan ders kitaplarının söz eylem öğretimi konusunda yetersiz kaldığını göstermiştir. Bu durumun, ders kitaplarını kullanan öğrenirlerin söz eylemlerin kullanımı ile ilgili sınıf içerisinde edindikleri bilgileri sınıf dışında uygulama, başarılı bir şekilde iletişim kurabilmek için gerekli olan edimsel edinci ve iletişim edincini geliştirme, söz eylemleri farklı bağlamlarda uygun bir şekilde kullanabilme ve farklı bağlamlarda kullanımı en uygun olan söz eylemi seçebilme gibi konularda zorluklar yaşamalarına sebep olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the speech acts included in the B1 and B2 level English as a foreign language textbooks which are approved by the Board of Education and used in formal education institutions in Turkey in the 2022-2023 academic year. Based on this aim, the frequency of occurrence of different speech acts in national English as a foreign language textbooks was revealed and then the obtained data were interpreted within the framework of the predetermined criteria. These criteria had been determined on the basis of the Common European Framework of Reference for Languages. The data collected by this research showed that the total number of exercises in the textbooks and the number of exercises that include speech acts are low, the variety of speech acts is limited, and the three textbooks used in Turkey are not compatible with B1 and B2 levels. Although national and international textbooks were compatible in terms of the types of speech acts and the frequency values of some speech acts, they were incompatible in terms of total number of speech acts, range of speech acts, number of exercises and giving pragmatic explanation about or examples of different ways to perform speech acts in the target language. The results of the research showed that the textbooks used for teaching English as a foreign language in Turkey are insufficient with regard to teaching speech acts. It is foreseen that this finding can cause the students who use these textbooks to experience some difficulties like applying the knowledge they have acquired in the classroom about the use speech acts to the outside of the classroom, developing the pragmatic and communicative competence necessary for successful communication, using speech acts accurately and appropriately in different contexts, and deciding which speech acts is the most appropriate to use in different contexts.