Finansal teknolojilerin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkileri
The effects of financial technologies on the banking sector of Türkiye
- Tez No: 804113
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BÖRKE TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Finteklerin finansal hizmetleri dönüştürmesiyle beraber geleneksel finansal kuruluşlara olan etkileri son yıllarda tartışma konusudur. Fintek ve geleneksel finansal kuruluşlar arasındaki ilişki rekabet ve iş birliği boyutlarında oldukça kısıtlı bir kapsamda tartışılmaktadır. Tartışmaların bu sınırlar içerisinde devam etmesi yeni yaklaşım ve boyutların olmadığı yanılgısını ortaya çıkarmaktadır. Çalışma kapsamında fintek ve banka ilişkisinin boyutlarının tam olarak ortaya koyulabilmesi ve çerçeve oluşturulması için geniş bir sektör araştırması yapılmıştır. Türkiye örneği incelendiğinde banka ve fintek şirketleri arasındaki ilişkinin bu iki boyutla sınırlandırılamayacağı görülmektedir. Tezin bulgularına göre, Türkiye'de fintek ve banka ilişkisinin dört temel boyutu bulunmaktadır. Birinci boyut, bankaların kendi bünyesinde veya iştirakleri aracılığıyla fintek organizasyonları kurduğu ortaya koyulmaktadır. Kurulan bu organizasyonlar arasında kitle fonlama platformları, elektronik para ve ödeme kuruluşları bulunmaktadır. İlişkinin ikinci boyutunda ise, banka ve fintek iş birlikleri ile bankacılık hizmetlerini tamamlayıcı nitelikte ürün ve hizmetler geliştirilmektedir. Üçüncü boyutta, bankalar finansal piyasalardaki hakim durumlarını kullanarak fintekleri fiyat sıkıştırma, sözleşme yapmayı reddetme gibi davranışlarla dışlayıcı bir tutum sergilemektedirler. İlişkinin son boyutunda ise bankalar fintek şirketlerine yatırım yapmakta ve satın almalar gerçekleştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
As fintechs transform financial services, their impact on traditional financial institutions has been the subject of debate in recent years. The relationship between fintechs and banks has been debated in terms of competition and co-operation in a narrow sense. The continuation of the debates within these boundaries creates the misconception that there are no new approaches and dimensions. Within the scope of this thesis, a broad sectoral research was conducted in order to fully reveal the dimensions of the fintech-bank relationship and to create a framework. In the case of Türkiye, it is seen that the relationship between banks and fintech companies cannot be limited to these two dimensions. According to the findings of our study, there are four main dimensions of the bank-fintech relationship in Türkiye. In the first dimension, banks establish fintech organizations within their own organization or through their subsidiaries. These organizations include crowdfunding platforms, electronic money and payment institutions. In the second dimension of the relationship, bank-fintech collaborations develop products and services that are complementary to banking services. In the third dimension, banks use their dominant position to exclude fintechs from the financial markets through approaches such as price squeezing and refusal to enter into contracts. In the last dimension of the relationship, banks invest in fintech companies and make acquisitions.