Evden çalışmanın çalışanların iş aile yaşam dengeleri ve işten ayrılma niyetleri üzerine etkisi
The effect of working from home on employees' work family life balances and intention to leave
  1. Tez No: 804181
  2. Yazar: HATİCE GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUTLU AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Evden çalışma, iş aile yaşam dengesini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bir çalışan evden çalışarak ve iş saatlerini aile zamanıyla daha iyi bir şekilde uyumlu hale getirerek ailesine ve çocuklarına daha fazla zaman ayırabilir. Evden çalışmak, işe gitmek için harcanan zamanı ve maliyetleri azaltacaktır. Ayrıca evden çalışan kişiler iş ortamındaki birçok stres kaynağından uzak kalmaktadırlar. Ancak evden çalışma, iş ve aile yaşamı arasında net bir ayrımın olmamasına neden olabilir. Çalışanlar, işle ilgili sorunlarını eve taşıyabilirler. Bu iş aile dengesini olumsuz etkileyebilir. Evden çalışmanın iş aile yaşam dengesine etkisi karmaşık ve kişisel tercihlere bağlıdır. Ayrıca evden çalışma, esneklik, iş tatmini ve iş yaşam dengesi gibi faktörlerle ilişkili olarak işten ayrılma niyetini azaltabilirken, iletişim eksikliği, sosyal izolasyon ve kariyer fırsatlarının sınırlanması gibi durumlar işten ayrılma niyetini artırabilir. Bu çalışmanın amacı evden çalışmanın iş aile yaşam dengesi ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisini araştırmaktır. Anadolu Üniversitesinde çalışan personeller üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeli PLS-SEM analizi ile test edilmiştir. Araştırmaya katılan 261 denekten elde edilen verilerin analizi ile evden çalışma ile işten ayrılma niyeti arasında doğrudan anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Ancak evden çalışmanın iş aile yaşam dengesini anlamlı ve olumlu bir şekilde etkilediği, iş aile yaşam dengesinin ise işten ayrılma niyetini negatif etkilediği görülmüştür. İş aile yaşam dengesinin evden çalışma isteği ile işten ayrılma niyeti arasında aracı etkisinin olduğu ve evden çalışma isteğinin işten ayrılma niyetini azaltmasına vesile olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Working from home can affect work family life balance positively or negatively. An employee can spend more time with their family and children by working from home and better aligning work hours with family time. Working from home will reduce the time and costs spent commuting to work. In addition, people who work from home stay away from many sources of stress in the work environment. However, working from home can result in a lack of clear separation between work and family life. Employees can take their work-related problems home. This can negatively affect the work-family balance. The effect of working from home on work family life balance is complex and depends on personal preferences. In addition, working from home can reduce the intention to leave work in relation to factors such as flexibility, job satisfaction and work-life balance. Intention to leave the job may also increase due to situations such as lack of communication, social isolation and limitation of career opportunities. The aim of this study is to investigate the effect of working from home on work family life balance and intention to leave. The study was carried out on the personnel working in the academic and administrative units of Anadolu University. The research model was tested with PLS-SEM analysis. With the analysis of the data obtained from 261 subjects participating in the research, it was determined that there was no direct significant relationship between working from home and intention to leave. However, it has been observed that working from home has a significant and positive effect on work-family life balance, while work-family life balance negatively affects the intention to leave. It has been understood that work family life balance has a mediating effect between the desire to work from home and the intention to leave. It has been revealed that the desire to work from home is a mediator in reducing the intention to leave.