Muhasebe mesleği ve dijital dönüşüm: Muhasebe meslek mensuplarının dijital okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Accounting profession and digital transformation: A research on determining the level of digital literacy of accounting professionals
  1. Tez No: 804188
  2. Yazar: NUR ARTEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma muhasebe meslek mensuplarının muhasebe dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca muhasebe meslek mensuplarının tanımlayıcı özelliklerine göre dijital muhasebe okuryazarlık düzeylerinde farklılaşma olup olmadığını da incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; 2022-2023 yıllarında kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 392 muhasebe meslek mensubuna uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 programı aracılığı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; muhasebe meslek mensuplarının yüksek düzeyde muhasebe dijital okuryazarlık düzeylerinde oldukları saptanmıştır. Muhasebe meslek mensuplarının cinsiyetlerine göre muhasebe dijital okuryazarlık düzeylerinde farklılaşma bulunmazken, araştırmada ele alınan diğer tanımlayıcı özelliklerine göre (yaş, kıdem, eğitim durumu, unvan, dijital sistemleri etkin ve verimli kullanma eğitimi alma, yeni teknoloji ve dijital sistemlerin nasıl öğrenildiği, muhasebe mesleğinde yaşanan dijitalleşmenin muhasebenin hangi fonksiyonu açısından daha fazla yarar sağladığını düşünme) istatistiksel açıdan farklılaşmaların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the accounting digital literacy levels of accounting professionals. In addition, it is also to examine whether there is a difference in digital accounting literacy levels according to the descriptive characteristics of accounting professionals. The questionnaire form prepared in line with the purpose was applied to 392 accounting professionals determined by convenience sampling method in 2022-2023. The data obtained from the questionnaires were evaluated by SPSS 22.0 programme in computer environment. As a result of the research; it was determined that accounting professionals have a high level of accounting digital literacy. While there is no differentiation in accounting digital literacy levels according to the gender of accounting professionals, it is seen that there are statistical differences according to other descriptive characteristics (age, seniority, educational status, title, receiving training on using digital systems effectively and efficiently, how new technology and digital systems are learned, thinking that digitalisation in the accounting profession provides more benefits in terms of which function of accounting).