Judo sporuna özel geliştirilen reaktif çeviklik testinin geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
Development of a judo specific reactive agility test: A reliability and validity study
- Tez No: 804226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çeviklik özellikle sportif performansta önemli bir fiziksel uygunluk parametresidir. Çalışmanın birincil amacı judo sporcularına özel bir reaktif çeviklik testi geliştirmek, geliştirilen testin geçerliliği ve güvenilirliğini araştırmak; ikincil amacı ise fiziksel uygunluk parametreleriyle olan ilişkisini incelemekti. Çalışmaya milli takımdan yaşları 18-35 arasında olan 34 erkek judocu dahil edildi. Katılımcılara İppon Reaktif Çeviklik Testi (İRÇT), Alt Çeyrek Y Denge Testi (ALT-YDT), Üst Çeyrek Y Denge Testi (ÜST-YDT), Flamingo Denge Testi (FDT), 20 metre Sprint Testi (20mST), Durarak Uzun Atlama Testi (DUAT), El Kavrama Testi (EKT), T Çeviklik Testi (T-ÇT), Nelson El Reaksiyon Testi (NERT) ve Judo Özel Fitness Testi (JÖFT) yapıldı. İRÇT'nin gözlemci içi tutarlılığı yüksek bulundu (ICC: 0.82). Katılımcılar yarışma seviyeleri ile kazandıkları madalya sayısına göre gruplandırıldıklarında, gruplar arası İRÇT sonuçları farklılık gösterdi ve İRÇT iyi yapı geçerliliği olduğu görüldü (sırasıyla AUC > 0.7, U= 41,5; X2= 18,48; p < 0,05). İRÇT parametreleri ile karşılaştırılan fiziksel uygunluk testlerinden, T-ÇT hariç diğer tüm testler arasında korelasyon vardı (r = 0.34 - 0.73, min – maks; orta ve yüksek ilişki). İRÇT judoya özgü, elit judocuları ayırt etmede kullanılabilecek, yapı geçerliliği ve gözlemci içi tutarlılığı gösterilmiş ilk reaktif çeviklik değerlendirme yöntemidir. Judocular ile çalışan spor fizyoterapistleri ve antrenörler tarafından, reaktif çevikliğin objektif değerlendirilmesi, spor yaralanmalarının rehabilitasyonunda spora dönüş kriteri ve yaralanma risk analizi için bir fiziksel uygunluk testi olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Agility is an important part of sport performance as a physical fitness parameter. Primary aim of this study was to develop a novel reactive agility test for judo athletes and investigate its reliability and validity as well as to show its relation between judo-specific reactive agility test and physical fitness test scores. The study included 34 male judo athletes aged between 18-35 from Turkish National Judo Team. Participants completed the Ippon Reactive Agility Test (IRCT), Lower Quadrant Y Balance Test (ALT-YDT), Upper Quadrant Y Balance Test (UST-YDT), Flamingo Balance Test (FDT), 20 meters Sprint Test (20mST), Standing Bilateral Long Jump Test (DUAT), Hand Grip strength (EKT), T Agility Test (T-CT), Nelson Hand Reaction Test (NERT) and Judo Specific Fitness Test (JOFT). The test–retest reliability of the IRCT was high (ICC: 0.82). IRCT scores was successful to distinguish the athletes based on their participation levels and the total number of medals won; that indicates its good construct validity in Judo athletes (respectively AUC > 0.7, U= 41.5; X2 = 18.48; p < 0.05). There were medium to strong correlations between the IRCT and other physical fitness test scores (r = 0.34 - 0.73; min – max). IRCT is a judo-specific, newly designed, and construct validated reactive agility assessment method that can discriminate between elite and non-elite judo athletes. It is recommended for use by sports physiotherapists and coaches, especially those working with judo athletes, monitoring and assessing of reactive agility performance objectively, and as a physical fitness test for return-to-sport and injury risk analysis in sports injury rehabilitation.