Topikler eserinin içeriği ve bu eserin mantık tarihindeki yeri
The content of Topics and the place of this work in the history of logic
  1. Tez No: 804288
  2. Yazar: MELTEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI İNÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aristoteles'in mantık ile ilgili eserleri Organon adı altında toplanmıştır. Bu eserlerden biri de Topikler'dir. Sekiz kitaptan oluşan Topikler'in, konusu diyalektik akıl yürütmedir. Diyalektiği olası öncüllerden hareketle sonuca varan akıl yürütme olarak tanımlayan Aristoteles, onu mantığın bir parçası konumuna sokar. Bu durum, Aristoteles'ten itibaren diyalektiğin değer yitirdiği eleştirilerinin doğmasına neden olur. Çalışmamızda bu eleştirilere yer verilmekle beraber Aristotelesçi anlamda ortaya konulan diyalektik anlayış Topikler ekseninde etraflıca ele alındı. Kimi filozofun Herakleitos'a, kimi filozofun da Elealı Zenon'a dayandırdığı diyalektiği Aristoteles'in hangi filozofun çizgisinde ele aldığı araştırıldı. Topikler diyalektiğin sistemli bir şekilde ele alınıp incelendiği ilk eserdir ve felsefe tarihinde bu bakımından önemlidir. Diyalektiğin tarihi bir anlamda felsefenin tarihidir.
Özet (Çeviri)
Aristotle's works on logic are collected under the name Organon. One of these works is the Topics. The subject of Topics, which consists of eight books, is dialectical reasoning. Aristotle, who defines dialectic as reasoning that reaches conclusions based on possible premises, makes it a part of logic. This leads to criticisms that dialectics has lost its value since Aristotle. Although these criticisms are included in our study, the Aristotelian understanding of dialectics is discussed in detail on the axis of the Topics. Aristotle's approach to dialectics, which some philosophers attribute to Heraclitus and others to Zenon of Elea, was investigated. The Topics is the first work in which dialectics is systematically discussed and analysed, and it is important in this respect in the history of philosophy. The history of dialectics is in a sense the history of philosophy.