The U.N peace keeping mission in car; challenges and prospects
Birleşmiş Millet barışı koruma misyonu araçta; zorluklar ve beklentiler
  1. Tez No: 804338
  2. Yazar: SOUFIANE MERZOUG
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC), uzun bir dönem boyunca çalkantılı bir süreç ve siyasi huzursuzluklarla karşı karşıya kalmış olup, 2013 yılında çıkan bir iç savaş sonucunda milyonlarca insan yerinden edilmiş ve binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Buna yanıt olarak, Birleşmiş Milletler 2014 yılında MINUSCA barışı koruma misyonunu bölgeye göndermiştir. Bu misyonun amacı, sivil halkı korumak, silahsızlanmaya yardımcı olmak, güvenliği ve hukukun üstünlüğünü yeniden sağlamaktır. Ancak, barış güçlerinin varlığına rağmen, OAC'daki durum hala istikrarsızdır ve süregelen çatışmalarla ve kurulmuş bir hükümetin olmamasıyla devam etmektedir. Bu araştırma, MINUSCA misyonunun OAC'de barışı ve istikrarı teşvik etmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, MINUSCA tarafından karşılaşılan güvenlik riskleri ve lojistik engeller gibi karmaşık koşulları analiz edecek ve kurum oluşturma ve hukuki yönetim üzerindeki etkisini inceleyecektir. Ayrıca, misyonun kısıtlamalarını araştıracak ve OAC'deki süregelen çatışmayı yönetme ve barışı tesis etme konusunda etkinliğini artırmak için öneriler sunacaktır. Bu soruşturma, uzun süreli çatışma ve istikrarsızlık yaşayan ülkelerdeki BM liderliğindeki barışı koruma çabalarını ve barışı ve istikrarı teşvik etmedeki başarılarını anlama konusunda daha iyi bir kavrayışa katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The nation of Central African Republic (CAR) has faced a prolonged period of turmoil and political unrest, leading up to a civil war in 2013 that resulted in over a million people being displaced and thousands of casualties. In response, the United Nations dispatched the MINUSCA peacekeeping mission to the region in 2014, with a mission to safeguard civilians, assist with disarmament, and reinstate security and the rule of law. However, despite the presence of peacekeepers, the situation in CAR continues to be unstable, with persistent conflicts and no established government. This investigation aims to assess the efficacy of the MINUSCA mission in promoting peace and stability in CAR. The study will analyze the complex conditions encountered by MINUSCA, such as security risks and logistical impediments, and the influence it has had on institution-building and legal governance. Additionally, it will explore the constraints of the mission and provide recommendations to enhance its effectiveness in managing the ongoing conflict and cultivating peace in CAR. By shedding light on the UN-led peacekeeping efforts and their success in promoting peace and stability in nations affected by prolonged conflict and instability, this inquiry will contribute to a better understanding of the efficacy of peacekeeping missions.