Examining the interplay of EFL teachers' emotional experiences, personality, and their use of motivational strategies
İngilizce öğretmenlerinin duygusal deneyimleri, kişilik özelliklerive motivasyon stratejileri kullanımları arasındaki etkileşimin incelenmesi
- Tez No: 958449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASSER TEİMOURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin duygusal deneyimleri, İngilizce öğretme azimleri ve motivasyon stratejileri kullanımları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmada İngilizce öğretmenlerinin utanç, suçluluk, öfke, kaygı, can sıkıntısı ve keyif gibi duyguları ne düzeyde deneyimledikleri, İngilizce öğretme azmine ne derece sahip oldukları ve motivasyon stratejilerini ne ölçüde kullandıkları; duygular ve İngilizce öğretme azimleri arasındaki ilişki; utanç ve suçluluğun öfke, kaygı, can sıkıntısı ve keyif deneyimleri üzerindeki yordayıcı etkileri; utanç, suçluluk, öfke, kaygı, can sıkıntısı ve keyfin azme etkileri ve duyguların ve azmin motivasyon stratejileri kullanımına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye'de İngilizce öğretmenliği yapan 224 katılımcıdan çevrimiçi anket tekniği ile toplanan nicel veriler korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile incelenmiştir. Korelasyon sonuçları, bahsedilen duyguların tamamının İngilizce öğretme azmi ile anlamlı ilişkide olduğunu göstermiştir. Regresyon analizleri utancın öfke, kaygı ve can sıkıntısını olumlu, keyfi olumsuz yordadığını; suçluluğun keyfi olumlu, öfke, kaygı ve can sıkıntısını olumsuz etkilediğini; azmin keyif tarafından olumlu, kaygı ve can sıkıntısı tarafından olumsuz etkilendiğini ve motivasyon stratejileri kullanımlarının suçluluk, öfke, kaygı, keyif ve azim tarafından olumlu; utanç tarafından olumsuz etkilendiğini göstermiştir. İngilizce öğretmenlerinin duygularını, azimlerini ve motivasyon stratejileri kullanımlarını inceleyen bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin duygusal deneyimlerinin ve bu deneyimlerin olası etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the interplay of English as a foreign language (EFL) teachers' emotional experiences, second or foreign language (L2) teacher grit, and use of motivational strategies in teaching. The objectives were to explore the extent EFL teachers experience shame, guilt, anger, anxiety, boredom, and enjoyment, have grit, and use motivational strategies in teaching; to examine the relationships among EFL teachers' emotions and their L2 teacher grit; to analyze the effects of shame and guilt on EFL teachers' anger, anxiety, boredom and enjoyment; to address the impacts of EFL teachers' emotions on their grit; and to discover the effects of EFL teachers' emotions and grit on their use of motivational strategies. Quantitative data were collected by an online questionnaire from 224 EFL teachers working in Türkiye and analyzed by correlation and multiple regression analyses. Correlation analyses revealed significant relationships between EFL teachers' emotions and grit. Regression analyses indicated that shame positively predicted anger, anxiety, and boredom while it negatively affected enjoyment; guilt positively predicted enjoyment and negatively affected anger, anxiety, and boredom; grit was predicted positively by enjoyment and negatively by anxiety and boredom; and use of motivational strategies were found to be positively influenced by guilt, anger, anxiety, enjoyment, and grit and negatively by shame. Investigating EFL teachers' emotional experiences, grit, and use of motivational strategies, the study aimed to contribute to the understanding of EFL teachers' emotional experiences and their potential outcomes.