Kimya öğretmenlerinin web 2.0 araçları hakkındaki görüşleri, kullanma durumları ve yetkinlik algılarının belirlenmesi
Determination of chemistry teachers' opinions on web 2.0 tools, their use of web 2.0 tools and their competence perceptions
- Tez No: 918127
- Danışmanlar: PROF. SUAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin farklı şehirlerinde görev yapan kimya öğretmenlerinin Web 2.0 araçları hakkındaki görüşlerini, kullanma durumlarını ve yetkinlik algılarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'nin farklı şehirlerinde Anadolu liselerinde görev yapan toplam 352 kimya öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmadaki veriler üç bölümden oluşan bir anket kullanılarak toplanmıştır. Kullanılan anketin birinci bölümü, kişisel bilgileri, ikinci bölümü araştırmacı tarafından ilgili literatürlerin taranması sonucu uzman görüşleri alınarak geliştirilen“Web 2.0 Araçları veya Uygulamaları Hakkındaki Görüşler ve Kullanma Durumları Anketi (WAUHGKDA)”ni, üçüncü bölümü ise literatürden alınan“Web 2.0 Araçları Kullanımı Yetkinliği Ölçeği (WAKYÖ)”ni içermektedir. Google Formlar kullanılarak elde edilen nicel veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Kimya öğretmenlerinin Web 2.0 araçları hakkındaki görüşlerine bakıldığında bazı sınırlılıklar ifade etseler de Web 2.0 araçlarının eğitim-öğretim ortamında kullanılmasının hem öğrenci hem de öğretmen açısından çeşitli faydaları olduğu (öğrencilerin bilgiye ulaşımını kolaylaştırması, öğrenme ortamlarını zenginleştirmesi ve çoklu öğrenme fırsatları sunması, derslerde öğrencilerin daha aktif olmalarını sağlaması vb.) görüşüne sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Web 2.0 araçlarının kimya öğretmenleri tarafından kullanılma durumlarına bakıldığında; en fazla kullanılan ilk üç Web 2.0 aracının uzaktan eğitim amacıyla Zoom, anket hazırlama ve değerlendirme amaçlarıyla Google Forms, ölçme-değerlendirme ve yarışma amaçlarıyla Kahoot olduğu sonucuna varılmıştır. WAKYÖ'den elde edilen ortalama puanlar dikkate alındığında; kimya öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını kullanmaya yönelik yetkinlik algılarının düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Dahası, çalışmada kimya öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını kullanmaya yetkinlik algılarının cinsiyete göre farklılaşmadığı, mesleki kıdem, lisansüstü eğitim alıp almama durumu, bilgisayara erişim düzeyi ve Web 2.0 araçlarına yönelik eğitim alıp almama durumlarına göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda, kimya öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitimler düzenlenmesi ve bu eğitimlerde Web 2.0 araçlarının sınıfta nasıl kullanılacağı ile karşılaşılan sorunların nasıl aşılacağına dair bilgi ve pratiklere yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views, usage status, and competency perceptions of chemistry teachers working in various cities of Turkey regarding Web 2.0 tools. For this purpose, a descriptive survey model has been used. The sample of the study consists of a total of 352 chemistry teachers working in Anatolian high schools in different cities of Turkey. The data in the study were collected using a three-section questionnaire. The first section of the questionnaire contains personal information, the second section includes the“Views and Usage Status Questionnaire on Web 2.0 Tools or Applications (WAUHGKDA)”, which was developed by the researcher after reviewing relevant literature and obtaining expert opinions, and the third section includes the“Web 2.0 Tools Usage Competency Scale (W2TUS)”, which was taken from the literature. The quantitative data obtained via Google Forms were analyzed using the SPSS 22.0 software, while the qualitative data were analyzed using descriptive analysis. When examining the views of chemistry teachers on Web 2.0 tools, it was found that although some limitations were expressed, they believe that the use of Web 2.0 tools in the educational environment offers various benefits for both students and teachers (such as facilitating access to information, enriching learning environments, providing multiple learning opportunities, and encouraging more active student participation in lessons). Regarding the usage of Web 2.0 tools by chemistry teachers, it was concluded that the hree most commonly used Web 2.0 tools are Zoom for remote education, Google Forms for survey creation and evaluation, and Kahoot for assessment and competition purposes. Based on the average scores obtained from the W2TUS, it was determined that chemistry teachers' competency perceptions regarding the use of Web 2.0 tools are at a low level. Furthermore, the study found that chemistry teachers' competency perceptions in using Web 2.0 tools did not differ by gender, but varied based on professional seniority, postgraduate education, computer access, and training on Web 2.0 tools. At the end of the study, it was recommended that in-service training be organized for chemistry teachers, with a focus on how to use Web 2.0 tools in the classroom and practical information on how to overcome the challenges encountered during their use in lessons.