Edwın E. Gordon'un Müzik Öğrenme Teorisi'nin çocukların gelişimsel müzik potansiyeline ve sosyal-duygusal öğrenme becerilerine etkisi
The effect of Edwin E. Gordon's Music Learning Theory on children's developmental music aptitude and social-emotional learning skills
- Tez No: 804490
- Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu araştırma Edwin E. Gordon'un Müzik Öğrenme Teorisi doğrultusunda uygulanan müzik eğitiminin çocukların gelişimsel müzik potansiyeline ve sosyal duygusal öğrenme (SDÖ) becerilerine etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Gelişimsel müzik potansiyelinin test edilmesi bağlamında“güçlü öntest-sontest yarı deneysel desen”, SDÖ becerilerinin test edilmesi bağlamında ise“tek grup öntest-sontest deseni”kullanılmıştır. Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan Balgat Kılıçalipaşa İlkokuluna devam eden tüm 1. sınıf öğrencilerinden çalışma grubu oluşturulmuş (deney grubu n= 46, kontrol grubu n=46) ve 16 dersten oluşan deneysel işlem uygulanmıştır. Deney grubu Edwin E. Gordon'un Müzik Öğrenme Teorisi doğrultusunda müzik eğitimi alırken, kontrol grubu MEB'in mevcut müfredatında yer alan kazanımlar ve yaygın öğretim yöntemleri ile müzik eğitimi almıştır. Müzikal ölçümler Odiasyon'un Birincil Ölçütleri (PMMA) testi ile yapılmıştır. Müzikal becerilerin yanı sıra, SDÖ hedefleri deney grubu derslerine, müzikal etkinlikler, müzikal oyunlar yoluyla ve İkinci Adım SDÖ Müfredatı doğrultusunda yerleştirilmiştir. Deney grubunun SDÖ becerileri, sınıf öğretmenlerinin gözlemleri doğrultusunda öğrencileri değerlendirdikleri Sosyal Duygusal Beceriler ve Dayanıklılık Ölçeği-Öğretmen Formu (SEARS-T) ile belirlenmiştir. Bu ölçeğin Türkçe uyarlama çalışması tez kapsamında anasınıfı ve ilkokula devam eden 430 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın müzikal boyutundan elde edilen sonuçlara göre Müzik Öğrenme Teorisi temelli 16 dersten oluşan eğitim süreci sonunda, deney grubunun PMMA tonal ve bileşik (tonal+ritmik) puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubunun tonal, ritmik ve bileşik test puanlarında bir artış gözlemlense de istatistiksel olarak anlamlı değildir. İki grubun erişi düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır; ancak deney grubunun ortalama puanlarının hem tonal hem ritmik hem de bileşik test bazında daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu bağlamda deneysel işlemin Müzik Öğrenme Teorisi doğrultusunda eğitim alan deney grubunun lehine sonuçlandığı tespit edilmiştir. Araştırmanın SDÖ boyutunda ise deney grubunun SEARS-T öz-düzenleme, sosyal yeterlilik ve empati becerileri alt boyutunda anlamlı bir gelişim gösterdiği, sorumluluk becerileri alt boyutunda nispeten düşük bir gelişim gösterdiği sonucu elde edilmiştir. Alt boyutların birleşiminden elde edilen SEARS-T toplam puanında da istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Müzik Öğrenme Teorisi'nin ilkokul düzeyinde, mevcut müfredata ve geleneksel yaklaşımlara göre müzikal becerilerin gelişimi açısından avantaj sağlayabileceğini ve sosyal ve duygusal öğrenme becerilerini kazandırmaya elverişli bir öğrenme ortamı oluşturabileceğini öne sürmektedir. Daha belirgin sonuçlara ulaşılabilmesi için konu üzerine uygulamalı uzun dönem araştırmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir. Bu sonuçlar ışığında ilkokul müzik derslerinin, bu alanda yetişmiş müzik eğitimcileri tarafından gerçekleştirilmesi; Müzik Öğrenme Teorisi öğretmen eğitimlerinin Türkiye'de arttırılması ve MEB kanalıyla müzik eğitimcilerine yönelik hizmet içi eğitimler düzenlenmesi; müzik potansiyelinin gelişiminden ziyade, bilişsel becerilere ve müzikal kazanımlara odaklı mevcut müfredatın yenilenmesi ve odiasyon temelli bir müzik öğretim programı oluşturulması; müzik eğitiminin bütüncül bir perspektifte ele alınması, müzik eğitimi müfredatları oluştururken bilinçli bir şekilde sosyal ve duygusal öğrenmeye yönelik müzikal etkinliklerin ve öğrenme hedeflerinin yerleştirilmesi ve müzik eğitimi aracılığı ile SDÖ becerilerini teşvik etmeye yönelik program geliştirme çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to measure the effect of music education applied in line with Edwin E. Gordon's Music Learning Theory on children's developmental music aptitude and social emotional learning (SEL) skills. In the context of testing the developmental music aptitude,“strong pretest-posttest quasi-experimental design”and in the context of testing SEL skills,“single group pretest-posttest design”were used. A study group (experimental group n= 46, control group n=46) consisted of all 1st grade students attending Balgat Kılıçalipaşa Primary School in Çankaya district of Ankara province and an experimental procedure consisting of 16 lessons was applied. While the experimental group received music education in line with Edwin E. Gordon's Music Learning Theory, the control group received music education in line with the acquisitions in the current curriculum of the Ministry of National Education and with common teaching methods. Musical measurements were made with Primary Measures of Audiation (PMMA) test. In addition to the musical skills, SEL objectives were placed in the experimental group lessons through musical activities, musical games and the Second Step SEL Curriculum. The SEL skills of the experimental group were determined by the Social Emotional Assets and Resilience Scale-Teacher Form (SEARS-T) on which the classroom teachers evaluated their students according to their observations. The Turkish adaptation of this scale was carried out with 430 students attending kindergarten and primary school within the scope of this thesis. According to the results obtained from the musical dimension of the research, it was determined that there was a statistically significant increase in the PMMA tonal and composite (tonal+rhythmic) scores of the experimental group at the end of the training period consisting of 16 lessons. Although an increase was observed in the tonal, rhythmic and composite test scores of the control group, it was not statistically significant. When the developmental music aptitude levels of the two groups were compared, no statistically significant difference was found; however, it was seen that the average scores of the experimental group were higher on tonal, rhythmic and composite test basis. In this context, it has been determined that the experimental process resulted in favor of the experimental group trained in line with Music Learning Theory. In the SEL dimension of the study, it was concluded that the experimental group showed a significant development in the SEARS-T self-regulation, social competence and empathy skills sub-dimensions, and a relatively low development in the responsibility skills sub-dimension. There was also a statistically significant increase in the SEARS-T composite score obtained from the total of sub-dimensions. These results suggest that Music Learning Theory can provide an advantage in terms of the development of musical skills compared to the existing curriculum and traditional approaches at the primary school level and offer an opportune learning environment for gaining social and emotional learning skills. It is thought that long-term research should be conducted on the subject in order to reach more specific results. In the light of these results, it is recommended to carry out primary school music lessons by music educators trained in this field; to increase Music Learning Theory teacher trainings in Turkey and to organize in-service trainings for music educators by the Ministry of National Education; to renew the existing curriculum focusing on cognitive skills and musical achievements rather than the development of music aptitude and to create an audiation-based music curriculum; to address music education from a holistic perspective, to include musical activities and learning goals for social and emotional learning consciously while creating music education curricula and to develop programs to encourage SEL skills through music education.