Görsel sanatlar öğretiminde alp kadın imgesine yönelik bir uygulama örneği
An application example for the image of alpine woman in visual arts teaching
  1. Tez No: 804491
  2. Yazar: ADEM ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DEMİRCİ KATIRANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmanın amacı, Görsel Sanatlar eğitimde bir Alp Kadın örneği olarak Tomris Hatun konusuna 6. Sınıf öğrencilerinin dikkatini çekmek, konu hakkında bilgi düzeylerini arttırmak ve Tomris hatunu resim yoluyla ifade etmelerini sağlamaktır. Araştırma, karma (nitel ağırlıklı) araştırma yöntemlerinden deneysel araştırma modeli ile yürütülmüştür. Veriler, üç uzman görüşü alınarak açık uçlu sorularla oluşturulan ön-son görüş formundan ve ön-son resim uygulamalarından elde edilmiştir. Ön görüş soruları ile elde edilen veriler aracılığıyla, ön resim uygulaması yapan öğrencilerin mevcut durumları hakkında bilgi edinilmiş, planlanan öğretim süreci araştırmacı tarafından gerçekleştirilen ders anlatımı ile tamamlanmıştır. Uygulanan öğretim sürecinin sonunda son resim uygulaması gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin konu ile ilgili edindikleri bilgilerin resim uygulamalarına nasıl yansıtıldıkları araştırmacı tarafından da gözlenmiş ve son resim uygulamaları yorumlanmıştır. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin elde edilen veriler bulgular ve yorum bölümünde değerlendirilmiştir. Uygulanan öğretim sürecinin sonunda öğrencilerin ön-son resimleri karşılaştırılmış ve Batılı kültür imgelerinin Türk kültür imgelerine dönüşebildiği sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda Görsel Sanatlar öğretim programının Türk kültürü ve tarihi konularında zenginleştirilebileceği ve bu tür konular için Görsel Sanatlar dersinin farklı disiplinler ile desteklenebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to focus on Tomris Hatun as an example of an Alpine Woman in Visual Arts education 6. To attract the attention of the class students, to increase their level of knowledge about the subject and to enable them to express Tomris hatun through painting. The research was carried out with an experimental research model from mixed (qualitative-weighted) research methods. The data were obtained from the pre-final opinion form and pre-final picture applications created with open-ended questions by taking three expert opinions. Through the data obtained with the preliminary opinion questions, information was obtained about the current status of the students who made the preliminary picture application, and the planned teaching process was completed with the lecture carried out by the researcher. At the end of the teaching process, the last painting application was carried out. How the knowledge gained by the students about the subject was reflected in the painting applications was also observed by the researcher and the latest painting applications were interpreted. The data obtained regarding the sub-objectives of the study were evaluated in the results and interpretation section. At the end of the applied teaching process, the pre-final pictures of the students were compared and it was concluded that the Western cultural images could be transformed into Turkish cultural images. In this direction, it has been suggested that the Visual Arts curriculum can be enriched in Turkish culture and history subjects and that the Visual Arts course can be supported with different disciplines for such subjects.