Bitişik nizam yapılarda çarpışma durumunun dinamik analiz yöntemiyle araştırılması
Investigations of collision situation in adjacent structures by dynamic analysis method
- Tez No: 804570
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRA GÜLTEKİN SINIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
'Bitişik Nizam Yapılarda Çarpışma Durumunun Dinamik Analiz Yöntemiyle Araştırılması' adlı tez çalışmasında, depremlerden kaynaklanan çarpışmaların bitişik nizam olarak tasarlanmış binalar üzerinde oluşturabileceği etkiler ve yapısal riskler göz önünde bulundurulmuştur. Bu düzende inşa edilen binaların, olası depremlere karşı geliştirilmesi ve insanlara daha güvenli bir yaşam ortamı sağlanması amaçlanmaktadır. Bitişik nizam yapılarda çarpışma ve dinamik analiz yöntemi konusunda literatür taraması yapılmış ve çalışmalar özetlenmiştir. Yapılan bu çalışmaların doğrultusunda farklı karakteristik özelliklere sahip binalar tasarlanmıştır. Bu binaların dinamik analiz yöntemiyle doğal frekansları ve yer değiştirmeleri elde edilmiştir. Elde edilen veriler yardımıyla binalar arasındaki hareketleri incelemek için grafikler çizilmiştir. Bu grafikler yardımıyla binalar arasındaki hareketler gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda tasarlanan binaların tamamında çarpışmaların meydana geldiği tespit edilmiştir. Aynı yükseklikte ve benzer karakteristik özelliklere sahip binaların genişliğinin artmasıyla çarpışma sürelerinin kısaldığı görülmüştür. Farklı yükseklikteki binalarda ise çarpışma sürelerinin, rijitlik ve kütle gibi faktörlere bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled 'Investigation of the Collision Situation in Adjacent Structures by Dynamic Analysis Method', the effects and structural risks that collisions caused by earthquakes may cause on buildings designed as adjacent structures were taken into account. It is aimed to improve the buildings constructed in this layout against possible earthquakes and to provide a safer living environment for people. A literature review was conducted on the collision and dynamic analysis method in adjacent structures and the studies were summarized. Buildings with different characteristic features have been designed in line with these studies. The natural frequencies and displacements of these buildings have been gotten by dynamic analysis method. Graphs were drawn using the obtained data to examine the movements between the buildings. The movements between the buildings were observed with the help of these graphs. As a result of the study, it has been determined that collisions occur in all, designed buildings. It has been observed that the collision durations decrease as the width of buildings with the same height and similar characteristic features increases. In buildings with different heights, it has been observed that the collision durations vary depending on factors such as rigidity and mass.