Çalışanların boş (Serbest) zaman alışkanlıklarının iş motivasyonu ve iş stresi üzerine etkisi: Tokat ili örneği
The effect of employees leisure time habits on work motivation and work stress: The case of Tokat province
  1. Tez No: 804711
  2. Yazar: BÜŞRA KUZUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışanların gerek mesai içi gerekse mesai dışında boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri ve boş zamanlarını herhangi bir aktivite içinde ya da aktivite olmadan geçirdiklerinde bu durumun çalışma hayatlarına iş stresi ve çalışanların motivasyonu bağlamında nasıl etki ettiği bu çalışmanın ortaya çıkmasında tetikleyici unsur olmuştur. Bu çalışmanın amacı çalışanların boş zaman alışkanlığının iş stresi ve iş motivasyon algıları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla araştırma, Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarında çalışan 263 kamu personelinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışanların boş zaman alışkanlıkları ile iş stresi ve iş motivasyon algılarına ilişkin fark testlerinde t testi ve ANOVA analizlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The trigger factor in the emergence of this study is how the employees evaluate their free time both in and out of working hours and how this situation affects their working life in terms of work stress and motivation when they spend their free time in or without any activity. The aim of this study is to examine the effect of employees' leisure habits on their perceptions of work stress and work motivation. For this purpose, the research was carried out with the participation of 263 public personnel working in Tokat Provincial Directorate of Family and Social Services and its affiliates. SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the data obtained from the research. T-test and ANOVA analyzes were used in the difference tests regarding the leisure time habits of the employees and their perceptions of work stress and work motivation.