The effects of after-hours work on experiences of emotional exhaustion and work to family conflict: The role of segmentation preferences
Mesai sonrası çalışmanın duygusal tükenme ve iş-aile çatışması deneyimleri üzerine etkisi: Ayrıştırma tercihlerinin rolü
- Tez No: 814172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez mesai dışı çalışmanın çalışanların refahı üzerindeki etkisini incelemeyi ve bu ilişkilerde iş ve özel yaşamı ayrıştırma tercihlerinin çalışanların refahı üzerindeki düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Hem duygusal tükenme hem de iş-aile çatışması, çalışan refahının unsurları olarak kabul edilmiş ve araştırma modelinde mesai dışı çalışmanın sonuçları olarak ele alınmıştır. Araştırma modelinde iş-aile çatışması, mesai dışı çalışma ile duygusal tükenme arasında yer alan mekanizma olarak önerilmiş ve aracı etkisi sınanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Ankara'da yer alan bir kamu kuruluşunun çalışanlarından çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır (N=177). Yapılan regresyon analizi sonuçları mesai dışı çalışma ile duygusal tükenme ve iş-aile çatışması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. İş-aile çatışmasının mesai dışı çalışma ile duygusal tükenme arasındaki ilişkide aracılık etkisi doğrulanmış ancak beklenenin aksine ayrıştırma tercihlerinin biçimleyici rolü anlamlı çıkmamıştır. Mesai dışı çalışmanın iş-aile çatışmasına yol açarak duygusal tükenmeyi doğurduğunu gösteren bulgular ışığında, çalışanlarına sağlıklı bir iş deneyimi sunmak isteyen kurumların iş-aile dengesini gözeten politikalar tasarlaması ve uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of after-hours work (AHW) on employees' well-being while investigating the moderating role of employees' segmentation preferences in well-being. Both emotional exhaustion and work-to family conflict (WFC) are considered as manifestations of employee well-being and in the thesis model they are treated as outcomes of AHW. In the research model particularly mediating effect of WFC between AHW and emotional exhaustion is tested. Using convenience sampling method data were collected from 177 subjects via an online survey from a state research organization in Ankara. Results reveal statistically significant relationships between AHW, emotional exhaustion and WFC. In particular the mediating effect of WFC between AHW and emotional exhaustion was observed supporting the expectations. However, the proposed moderating role of segregation preferences was not found to be significant. In light of the findings highlighting the mediating role of WFC, organizations striving for healthy and happy employees are recommended to design and implement policies that support work-life balance.