Dart ve bocce sporu yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerindeki problem çözme becerilerinin ve dikkat düzeylerinin incelenmesi
Investigation of problem solving skills and attention levels of secondary scholl students who playing dart and bocce and don't sport
  1. Tez No: 804808
  2. Yazar: MEHMET VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada dart ve bocce sporlarını yapan ve yapmayan bireylerin problem çözme becerilerinin ve dikkat düzeylerinin farklı değişkenlere göre araştırılması hedeflenmiştir. Tarama modeli ile gerçekleştirilen çalışmaya 248 dart ve bocce sporcusu, 252 dart ve bocce sporunu yapmayan olmak üzere toplam 500 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Araştırmada, Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri (ÇPÇE), Bourdon Dikkat Testi ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. SPSS paket programı kullanılarak verilerin çözümlemesi yapılmıştır. Kolmogorov-Simirnov testi istatiksel analizde ölçümler değerlendirilmiş ve bunun sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Non parammetrik testlerde 2 grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, 2 gruptan daha fazla olan analizlerde Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık seviyesi p˂0,05 olarak belirlenmiştir. Bu bulgular neticesinde, dart ve bocce sporlarını yapan ortaokul öğrencilerinin problem çözme toplam, öz denetim ve kaçınma puanlarında anlamlılık saptanmıştır (p0,05). Dart ve bocce sporlarını yapan öğrencilerin dikkat puanlarında yapmayanlara göre anlamlı bir farklılık bulunmaktadır (p0,05). Genel katılıma bağlı olarak kitap okuma durumuna göre problem çözme toplam, problem çözme becerisinde güven, öz denetim ve kaçınma puanlarında anlamlılık tespit edilmiştir(p0,05). Sonuç olarak dart ve bocce sporcusu öğrencilerin, dikkat düzeyleri ve problem çözme becerileri olumlu yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation was conducted to investigate the attention levels and problem solving skills of secondary school students who do dart and bocce sports or do not play sports. The research with the survey model was carried out in the period of 2021-2022. 248 individuals who do dart and bocce sports and 252 individuals who do not do dart and bocce sports participated in the study.“Bourden Attention Test”was used to measure students attention level as a data collection tool, the problem-solving inventory (PSI) for elementary school children developed by Serin and Saygılı (2010) and Personal Information Form were used. The analysis of the collected data was made using the SPSS statistical program. In the statistical analysis, the measurements were analysed with both the Kolmogorov-Smirnov test and it was seen that the distribution of the variables normal and was not normal. Mann Whitney U test was used to compare two-level variables, and Kruskall-Wallis H test was used to compare groups with more than two levels. In this study, the level of significance was taken as p˂0.05. According to the findings obtained in the study, significance is determined on problem solving total, self control and abstention scores of secondary school students who do dart and bocce sports (p>0,05). No significant difference in regards to confidence found in problem solving skill (p>0,05). There is a significant difference in attention scores of students who do dart and bocce sports with the ones who don't (p0,05). Consequently attention levels and problem solving skills of students who are athletes of dart and bocce is affected positively.