Temporomandibular bozukluklardaki kas aktivitesinin subjektif tinnitus üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Muscle activity in temporomandibular disorders evaluation of the effect on subjective tinnitus
- Tez No: 804824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAN ALTAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tinnitus kişinin kulaklarından sesler algılaması olarak tanımlanır ve birçok risk faktörü ile ilişkilendirilmiştir. Maksillofasiyal bölgede en sık görülen patolojilerden biri olan temporomandibular bozukluklar tinnitus oluşumu için önemli bir risk faktörüdür. Ancak bu iki hastalık arasındaki etiyolojik ve patofizyolojik ilişki halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışma TMB ve subjektif tinnitusa sahip 70 hasta ile yapıldı. Etiyolojinin daha rahat değerlendirilebilmesi için hastalar TMB ve subjektif tinnitusa sahip olanlar (Grup I) ile; TMB, subjektif tinnitus ve bruksizme sahip olanlar (Grup II) olarak ikiye ayrıldı. Hastaların TMB semptomları stabilizasyon splinti kullanılarak konservatif şekilde tedavi edildi. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların masseter kaslarının aktiviteleri sEMG ile semptom şiddetleri ise VAS ve Tinnitus Handikap Envanteri ile değerlendirildi. TMB tedavisi sonrası; TMB, subjektif tinnitus ve bruksizm semptomlarının çoğunda azalma görüldü. Masseter kaslarının sEMG aktivite değerlerinin değişimi istatiksel olarak anlamlı değildi. Ancak kasların simetrisi anlamlı derecede arttığı belirlendi. TMB VAS, tinnitus VAS ve Tinnitus Handikap Envanteri değerleri anlamlı bir şekilde azaldığı tespit edildi. Elde edilen değerlerde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. TMB ve subjektif tinnitus arasındaki etiyolojide kas aktivitesinden çok anatomik yakınlık ve/veya TME rahatsızlıklarının ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz. Bu iki semptomun yakın filogenetik ve anatomik ilişkisinden dolayı TMB tedavisinin subjektif tinnitus semptomlarını azaltmada etkili olduğunu, tinnitusun yönetiminde farklı uzmanlık alanlarının birlikte çalışmasını ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanlarının bu multidisipliner yönetimin mutlaka bir parçası olması gerektiğini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as the perception of sounds in one's ears and has been associated with many risk factors. Temporomandibular disorders, one of the most common pathologies in the maxillofacial region also an important risk factor for tinnitus. However, the etiological and pathophysiological relationship between these two diseases is still not fully elucidated. This study was conducted with 70 patients with TMD and subjective tinnitus. Patients were divided into two groups so that the etiology could be evaluated more easily. Group I; Of the patients with TMD and subjective tinnitus, Group II; TMD consisted of patients with subjective tinnitus and bruxism. TMD symptoms of the patients were treated conservatively using a stabilization splint. Before and after the treatment, the activities of the patients' masseter muscles were evaluated with sEMG, and the symptom severity was evaluated with the VAS and Tinnitus Handicap Inventory. After TMB treatment, most of the symptoms of TMD, subjective tinnitus and bruxism were reduced. The change in the sEMG activity values of the masseter muscles was not statistically significant. However, the symmetry of the masseter muscles increased significantly. TMB VAS, tinnitus VAS and Tinnitus Handicap Inventory values decreased significantly. No significant difference was found between the groups in the obtained values. We think that anatomical proximity and/or TMJ disorders may be related rather than muscle activity in the etiology between TMD and subjective tinnitus. We argue that TMD treatment is effective in reducing subjective tinnitus symptoms due to the close phylogenetic and anatomical relationship of these two symptoms, that different specialties should work together in the treatment of tinnitus and that Maxillofacial Surgery specialists should be a part of this management.