Öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin incelenmesi
Examination of entrepreneurship skills of secondary students with learning disability
- Tez No: 804871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN İNALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler arasında girişimcilik becerilerini araştıran çalışmalar Türkiye'de neredeyse yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla, bu alanda daha fazla araştırma yapılması, bu çocukların gelecek yaşamlarına ışık tutma açısından çok önemlidir. Bu çalışma ile, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin Kars coğrafyasının ekonomik katma değeri yüksek ürünlerine yönelik girişimcilik becerileri araştırılmıştır. Çalışma, Kars il merkezi ve merkez köylerindeki ortaokul sekizinci sınıfta öğrenim gören öğrenme güçlüğü olan 30 (Erkek:13, Kız:17) öğrenci ile yürütülmüştür. Bu çalışma, nitel araştırma yaklaşımlarından durum (vaka) çalışması desenini içermektedir. Çalışmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler, betimleyici ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin girişimcilik yeterliliklerini puanlamak için veriler bir dereceli puanlama anahtarı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin neredeyse yarısının Kars iline özgü ele alınan her bağlama ilişkin girişimcilik iş fikri geliştiremedikleri görülmüştür. İş fikri ortaya koyan öğrencilerin ise, nerdeyse tamamına yakının tüm bağlamlara ilişkin tek iş fikri ortaya koyabildikleri anlaşılmıştır. Öğrencilerin önemli bir kısmının ele alınan bağlamlara ilişkin bir girişimcilikte potansiyel müşterilerini tanımlayamadıkları, müşterilerini tanımlayabilen öğrencilerin ise, sadece tek potansiyel müşteri tanımı yapabildikleri görülmüştür. Tüm bağlamlarda oldukça fazla sayıda öğrencinin müşteriye ulaşabilme kanallarını tanımlayamadıkları, müşterilere ulaşım kanallarını tanımlayabilen öğrencilerin büyük çoğunluğunun ise, tüm bağlamlarda sadece bir tek müşteriye ulaşım kanalını tanımlayabildikleri saptanmıştır. Bunun yanında öğrencilerin büyük çoğunluğunun, ele alınan bağlamlara ilişkin girişimde bulunurken işin akış sürecini tanımlayamadıkları anlaşılmıştır. Araştırmanın diğer bir sonucu, öğrencilerin neredeyse yarısına yakının bir girişimde bulunurken personelinin görev ve sorumluluklarını ya tanımlayamadıklarını ya da kısmen tanımlayabildiklerini göstermiştir. Ayrıca tüm bağlamlar bakımından öğrencilerin büyük çoğunluğunun bir girişimde bulunurken ürünleri ortaya çıkarma sürecinde işin giderlerini hesaplayamadığı ve yine fazla sayıda öğrencinin ise kısmen hesaplayabildiği ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte yine öğrencilerin büyük çoğunluğunun bir girişimde bulunurken ürünlerinin karını hesaplayamadığı, az sayıda öğrencinin ise tam hesaplayabildiği görülmüştür. Son olarak tüm bağlamlarda çok sayıda öğrencinin girişimcilik ürününü pazarlayabilme stratejisi ortaya koyamadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, öğrenme güçlüğü olan birçok öğrencinin yaşadıkları Kars coğrafyasındaki katma değeri yüksek ürünlere yönelik girişimcilik anlayışlarının yetersizliğine işaret etmektedir. Girişimcilik becerileri, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin yaşama tutunmalarını sağlayacak en güçlü silahtır. Bu nedenle, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin bağımsız ve üretken bir yaşam sürmeleri için etkili girişimcilik becerilerine sahip olmalıdırlar. Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin gelecek yaşamlarında bulundukları coğrafyada kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için girişimcilik becerisini erken dönemlerde kavrayabilmeleri önemlidir. Dolayısıyla bu çalışma, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin girişimcilik becerilerini geliştirecek etkili pedagojik uygulamaların gerekli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies investigating entrepreneurial skills among students with learning disabilities are almost non-existent in Turkey. Therefore, further research in this area is very important to shed light on the future lives of these children. This study investigated the entrepreneurial skills of students with learning disabilities towards the products of Kars geography with high economic added value. The study was conducted with 30 (Male: 13, Female: 17) eighth grade students with learning disabilities in Kars city center and central villages. In this study, the case study design, which is one of the qualitative research approaches was used. The data of the study were collected through semi-structured interviews. The data were analyzed through descriptive and content analysis. In addition, the data were analyzed with a rubric to score students' entrepreneurial competencies. As a result of the research, it was observed that almost half of the students with learning disabilities could not develop entrepreneurial business ideas related to each context specific to Kars province. As for the students who came up with business ideas, almost all of them were able to come up with a single business idea for all contexts. It was observed that a significant portion of the students were unable to identify potential customers in an entrepreneurship related to the contexts addressed, and the students who were able to identify their customers were able to identify only one potential customer. It was found that a considerable number of students were unable to identify customer access channels in all contexts, and the majority of students who were able to identify customer access channels were able to identify only one customer access channel in all context. In addition, it was understood that the majority of the students were unable to define the work flow process while attempting the contexts addressed. Another result of the study showed that almost half of the students were either unable or only partially able to define the duties and responsibilities of their staff when taking an initiative. In addition, in all contexts, it was found that the majority of students were unable to calculate the costs of a business venture in the process of creating products and a large number of students were partially able to do so. However, it was also observed that the majority of the students were unable to calculate the profit of their products while making an attempt, while a few students were able to calculate it accurately. Finally, it was found that a large number of students in all contexts were unable to come up with a strategy to market the entrepreneurial product. These results point to the inadequacy of entrepreneurial understanding of many students with learning disabilities towards high value-added products in the Kars geography where they live. Entrepreneurial skills are the most powerful weapon to help students with learning disabilities hold on to life. Therefore, students with learning disabilities need to have effective entrepreneurial skills to lead independent and productive lives. It is important for students with learning disabilities to grasp entrepreneurship skills at an early stage so that they can stand on their own feet in geography in their future lives. Therefore, this study emphasizes the need for effective pedagogical practices to enhance the entrepreneurial skills of students with learning disabilities.