Stratejik yönetim örgütsel çift yönlülük ve uluslararasılaşma ilişkisi: KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The relationship of strategic management, ambidexterity and internationalizm: A research on SMEs
  1. Tez No: 662895
  2. Yazar: KUDRET AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM OZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
KOBİ'ler değişen pazar ve müşteri beklentilerini anlama adına pek çok avantaja sahip işletmelerdir. Esnek hareket edebilmeleri sebebiyle yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda rekabet avantajı elde edebilme potansiyelleri yüksektir. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirebilmek için hem var olanı geliştirme hem yenilikler keşfetme yeteneklerini dengelemeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı dinamik yetenekler teorisi bağlamında KOBİ'lerde örgütsel çift yönlülük (keşfedicilik ve geliştiricilik) ve uluslararasılaşma düzeyi ilişkisini ve bu ilişkide stratejik yönetimin düzenleyici rolünü incelemektir. Bu amaçla 456 KOBİ düzeyinde firmanın katıldığı bir alan araştırmasın yapılmıştır. Araştırma hipotezleri yapısal eşitlik modeli yöntemi ile test edilmiştir. Bulgulara göre örgütsel çift yönlülüğün geliştirici boyutunun firmanın uluslararasılaşma düzeyini olumlu yönde etkilediği ancak keşfedici boyutun uluslararasılaşma üzerine bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Ek olarak keşfedici boyut ile uluslararasılaşma düzeyi arasında stratejik yönetim uygulanmasının düzenleyici rolü olduğu, geliştirici boyut ile uluslararasılaşma arasında stratejik yönetimin bu şekilde bir düzenleyici etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre geliştirici faaliyetleri zaten uygulayan firmaların keşfedici faaliyetleri de hayata geçirerek çift yönlü firmalar olabilmeleri için stratejik yönetim sürecini aktif olarak uygulamasının gerekli olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SMEs have many advantages in understanding the changes in the market and customer expectations. Thanks to their flexibility in production and decision making, their potential to gain competitive advantage in domestic and international markets is high. However, in order to realize this potential, SMEs need to balance their ability to develop the existing and innovate the new. The aim of this study is to examine the relationship between organizational ambidexterity (exploration and exploitation) and internationalization level in SMEs in the context of dynamic capabilities theory and the regulatory role of strategic management in this relationship. For this purpose, data gathered from 456 SMEs in a field study. The hypotheses were tested through structural equation model. Results show that the exploitation dimension of organizational ambidexterity positively affects the internationalization level of the firm, however the exploration has no effect on internationalization. Moreover, the implementation of strategic management has a regulatory role between exploration and internationalization level. On the other hand, strategic management does not have such regulatory effect between the exploitation dimension and internationalization. According to the results of the research, the SMEs that already implement exploitation activities would become ambidextrous and launch the exploratory activities only if they actively implement strategic management