Farklı düzeyde entelektüel yetersizliğe sahip çocukların fiziksel uygunluk, fiziksel aktivite ve fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical fitness, physical activity and functional independence levels in children with different levels of intellectual disability
- Tez No: 805276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı farklı düzeyde entelektüel yetersizliği olan çocukların fiziksel uygunluk, fiziksel aktivite ve fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini değerlendirmek ve bu sonuçları sağlıklı yaşıtlarıyla karşılaştırmaktır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışma 8-18 yaşları arasında hafif düzeyde entelektüel yetersizliği olan 30 çocuk, orta düzey entelektüel yetersizliği olan 30 çocuk ve tanılı bir kronik hastalığı olmayan 30 sağlıklı çocuk olmak üzere 3 grup ile gerçekleştirildi. Fiziksel uygunluk komponentlerinden vücut kompozisyonu bel çevresi ölçümü ile, kas kuvveti ayakta uzun atlama testi (UAT) ile, kas enduransı 30-saniye süreli otur kalk testi (30s-OKT) ile, kardiyorespiratuar endurans 6-dakika yürüme testi (6DYT) ile değerlendirildi. Katılımcıların fiziksel aktiviteye katılımı ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri ise sırasıyla Çocuklar için Fiziksel Aktivite Anketi (PAQ-C, PAQ-A) ve Çocuklar için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WeeFIM) ile değerlendirildi. Fiziksel uygunluk komponentleri, fiziksel aktivite ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri 3 grup arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the physical fitness, physical activity and functional independence levels of children with different levels of intellectual disability and to compare it to healthy controls. MATERIAL-METHODS: The study was carried out with 3 groups: 30 children with mild intellectual disability, 30 children with moderate intellectual disability, and 30 healthy children aged between 8-18 years. Physical fitness was evaluated over four components; body composition was evaluated with waist circumference, muscle strength with standing long jump test (SLJT), muscle endurance with 30-second sit to stand test (30s-STST), and cardiorespiratory endurance with 6-min walk test (6MWT). Physical activity and functional independence levels were evaluated with Physical Activity Questionnaire for Children (PAQ) and Functional Independence Scale for Children (WeeFIM), respectively. Physical fitness components and functional independence levels were compared among 3 groups.