Lipödemli hastalarda kinezyofobi, denge koordinasyon bozukluğu ve düşme korkusunun değerlendirilmesi
Assessing kinesiophobia, balance and coordination impairment and fear of falling in patients with lipedema
  1. Tez No: 951307
  2. Yazar: MUSTAFA BEDİRHAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Lipödemli kadınlarda kinezyofobi (hareket korkusu), denge-koordinasyon bozukluğu ve düşme korkusunu evreye göre bütüncül biçimde değerlendirmek; bu değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek, klinik faktörlerle (hastalığın evresi, vücut kitle indeksi, ağrı şiddeti vb.) olası ilişkilerini incelemek ve evre bazlı rehabilitasyon önceliklerini tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel gözlemsel çalışmamızda, Evre 2 lipödem (n=30) ve yaş uyumlu kontrol 1 (n=30) ile Evre 3 lipödem (n=30) ve yaş uyumlu kontrol 2 (n=30) grupları incelendi. Lipödemli hastalar hem yaş uyumlu kontrol gruplarıyla hem de kendi aralarında kıyaslandı. Kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Yorgunluk Ölçeği (TKÖ-Y) ile, denge Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile ve Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜD) ile, düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinliği Ölçeği (FES-I) ile ve ağrı skoru VAS ile değerlendirildi. Demografik ve klinik veriler (yaş, BKİ, hastalık evresi) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To comprehensively evaluate kinesiophobia (fear of movement), balance–coordination impairment, and fear of falling in women with lipedema across disease stages; to determine the interrelationships among these variables; to examine their associations with clinical factors (disease stage, body mass index, pain intensity); and to define stage-based rehabilitation priorities. Materials and Methods: In this cross-sectional observational study, four groups were examined: Stage 2 lipedema (n=30) with age-matched Control 1 (n=30), and Stage 3 lipedema (n=30) with age-matched Control 2 (n=30). Patients with lipedema were compared both with their respective control groups and between stages. Kinesiophobia was assessed with the Tampa Scale of Kinesiophobia-Fatigue (TSK-F); balance with the Berg Balance Scale (BBS) and Single-Leg Stance (SLS) test; fear of falling with the Falls Efficacy Scale–International (FES-I); and pain with Visual Analogue Scale (VAS). Demographic and clinical variables (age, body mass index [BMI], disease stage) were recorded.