Analysis of the identity formation process in ethnic literary works in the light of Julia Kristeva's theories
Etnik edebi çalışmalarda kimlik oluşum sürecinin Julia Kristeva'nın kuramları ışığında analizi
  1. Tez No: 805483
  2. Yazar: NİL KAMBUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ASYA ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Amerikan göçmen romanında ikinci nesil göçmenlerin kimlik oluşum sürecini incelemeyi amaçlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri başlangıçta çoğunlukla Avrupa'dan göç alan ülke olmasına rağmen, özellikle 1960'larda değişen göçmen politikasıyla ve bu bağlamda yapılan reformlar sonucunda diğer kıtalardan da gelen çok sayıda göçmene ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Bunun sonucunda toplumun sosyo-kültüler yapısı değişime uğramış ve eskiden çoğunlukla kabul gören“Amerikanlaşma”ideali sorgulanmaya başlanmıştır. Yeni gelen etnik gruplar, kendi kültürel miraslarını koruma ve etnik kimliklerine sahip çıkma konusunda daha görülebilir hale gelme çabası içine girmişlerdir. Yaşadıkları göçmenlik tecrübesi de göçmen yazarlar tarafından yazılan romanlarda en çok ele alınan konulardan olmuştur. Bu romanlarda işlenen kimlik konusu ise ikinci nesil göçmen karakterler için karmaşık bir boyuttadır. İki farklı kültür arasında kalan bu karakterler çoğunlukta başlangıçta etnik kimliklerini reddedip Amerikanlaşma çabası içine girseler de bu amaçlarına genellikle ulaşamazlar. Yaşadıkları bu deneyimi Julia Kristeva'nın psikanalitik kuramlarıyla incelemek mümkündür. Kristeva, bireysel kimlik oluşumunun tiksinme (abjection) duygusuyla başlayan, sembolik ve semiyotik alanlar arasındaki tecrübelerle şekillenen bir süreç olduğunu öne sürmektedir. Ona göre kimlik, bu iki alan arasında aynı anda bulunan ve dolayısıyla tamamlanamayan bir olgudur. Amy Tan'ın The Joy Luck Club ve Jhumpa Lahiri'nin The Namesake romanlarındaki ikinci nesil karakterlerin kimlik oluşum süreci de Kristava'nın kuramlarıyla bağdaşmaktadır. Romanların ikisinde de karakterler bu sürecin tamamlanmayan bir durum olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims at examining identity formation process of second-generation immigrant characters in American immigrant novel. Throughout history, the U.S has been a country where many people immigrated. In the1960s, more and more people from different continents began to move to the country as a result of changing policy and migration reforms. In this sense, the idea of“Americanization”began to be questioned because of various socio-cultural dynamics. In order to be recognized by the mainstream society, new ethnic groups have been in a struggle for maintaining their ethnic identities and cultural heritage. Their immigrant experience has been one of the most significant issues represented in immigrant novel. In these novels, identity formation appears as a problematic process for the second-generation immigrant characters. They are in between two different cultures. Although they attempt to be Americanized by rejecting their ethnic identities, they generally cannot reach their goals. Their experience can also be analyzed in a psychoanalytical context, through the theories of Julia Kristeva. Kristeva asserts that identity formation is a process initiated by the feeling of“abjection”and shaped in the semiotic and the symbolic stages. According to her, identity is always in process and it exists in both stages simultaneously. Identity formation process of the second-generation characters in Amy Tan's The Joy Luck Club and Jhumpa Lahiri's The Namesake comply with the theories of Kristeva. It can be observed that this process cannot be exactly completed by the characters in both of the novels.