Tıp eğitiminde artırılmış gerçeklik
Augmented reality in medical education
  1. Tez No: 805482
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Artırılmış Gerçeklik teknolojisi günümüzde oldukça popülerleşmiş ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmış bir teknolojidir. Büyük teknoloji firmalarının sürekli yaptıkları büyük yatırımlar sayesinde ve teknoloji devlerinin sürekli çıkardıkları yeni yazılım ürünleri ve donanımları yaygınlaşarak son kullanıcıya ulaşmaya devam etmektedir. Günlük kullanıcıların sahip oldukları mobil cihazlar (IOS, Android cep telefonları) sayesinde bu teknolojiye ulaşmaları oldukça kolaydır. Günümüzde artık internet hız seviyelerinin de hızlı artışı bu teknolojinin kullanımının oldukça önünü açmaktadır. Yüksek internet hızı ve yüksek işlem gücü olan mobil cihazlar birleştiklerinde AG teknolojisinin kullanımı oldukça basitleşmiştir. Kullanıcı bu teknoloji ile 2 boyutlu gördüğü ortam nesnelerini gerçek dünya üzerine yerleştirerek aslında orada var olmayan bir nesneyi oradaymış görebilmektedir, bu sayede kullanıcının durumsal farkındalığı artmaktadır. Tez kapsamında bir uzman anlatıcı ve diğer uzman olmayan birden fazla kullanıcı bulunmaktadır. Uzman kullanıcı sunucu yazılımını yönetmektedir ve diğer kullanıcılar buradan uzman kullanıcının oluşturduğu senaryoları kendi mobil cihazları üzerinden görebilecektirler. Uzman anlatıcı uygulaması web tarayıcılarda çalışacak şekilde geliştirilmiştir. Uzman anlatıcı uygulamasında 3 boyutlu modeller ile etkileşime girip uzman olmayan kullanıcılar için senaryolar oluşturabilmektedir. Uzman olmayan kullanıcılar uygulama içerisinde ön tanımlı 3 boyutlu eğitim materyallerini artırılmış gerçeklik teknolojisiyle mobil cihazlarından görüntüleyebilecektirler. 3 boyutlu modelleri görüntüleyebilmek uzman olmayan kullanıcılar kendi mobil cihazlarından düz bir zemini taratacaktırlar. Kullanıcılar mobil cihazlarının kameraları vasıtasıyla bu 3 boyutlu modelleri gerçek dünya üzerinden hologram şeklinde görüntüleyebilecektirler. Uzman anlatıcı ve uzman olmayan kullanıcılar veri iletişimini yerel bir ağ üzerinden gerçekleştirebilecektir. Uzman anlatıcı ve uzman olmayan kullanıcılar daha interaktif bir eğitim yapısına sahip olmuş olacaklardır. Böylelikle uzman olmayan anlatıcılar 2 boyutlu eğitim materyallerinden 3 boyutlu eğitim materyallerine geçiş yapmış olup, uzman anlatıcının anlattığı konuları 3 boyutlu modeller ile daha iyi idrak etmiş olacakladırlar.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality technology is a very popular and widely used technology today. Thanks to the large investments made by big technology companies and the new software products and hardware released by technology giants, they continue to reach end users by becoming widespread. It is very easy for daily users to access this technology thanks to their mobile devices (IOS, Android mobile phones). Nowadays, the rapid increase in internet speed levels paves the way for the use of this technology. When mobile devices with high processing power come together, the use of AR technology has become quite simple. With this technology, the user can see an object that does not exist there by placing the 2D environment objects on the real world. Thus the stiational awareness of te user increases. Within the scope of the project, there are expert narrators and other non-expert users. The expert user manages the server software and other users will be able to see the scenarios created by the expert user on their own mobile devices. The expert narrator application has been developed to run in web browsers. Expert narrator can interact with 3D models and create scenarios for non-expert users. Non-expert users will be able to view predefined 3D training materials on their mobile devices with augmented reality technology within the application. To be able to view 3D models, non-expert users will scan a flat surface from their mobile device. Users will be able to view these 3D models in the form of holograms over the real world via the cameras of their mobile devices. Expert narrator and non-expert users will be able to perform data communication over a local network. Expert narrator and non-expert users will have a more interactive education structure. Thus, non-expert narrators will switch from 2D educational materials to 3D educational materials, and they will have a better understanding of the subjects narrated by the expert narrator with 3D models.