Évolution des rituels sacrificiels antiques jusqu'à nos jours
Kurban Ritüellerinin Antik Dönemden Günümüze Gelişimi
  1. Tez No: 805506
  2. Yazar: HATİCE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışmadaki ana hedefimiz kurban ritüelleri gibi karmaşık ve çok yönlü bir konu üzerine odaklanarak, insanı anlama konusunda bir çaba sarf etmektir. İnsanların davranışlarında, onların inançları, düşünceleri, kültürleri ve daha birçok unsurun hâkim olduğu ihtimalinden yola çıkarak, yüzyıllardır farklı kültürlerde var olan kurban ritüeli gibi bir olguyu incelemek ilgi çekici göründü. Ele aldığımız kurban konusunun birçok sosyal bilimle ilgili olması, farklı alanlardan yararlanma ihtiyacını doğurdu. Başta felsefe olmak üzere dinler tarihi, sosyoloji, psikoloji, tarih, antropoloji ve edebiyat gibi alanlardan birçok kaynağı referans olarak kullandık. Konunun çok yönlü olması böyle bir çalışmayı zorunlu kıldı ve bu durum da bir anlamda teze zenginlik kattı. Bu çalışma birbiriyle bağlantılı üç bölümden oluşuyor. 1) Kurban ritüellerinin kökeni hakkında bir fikir edinmek, farklı kurban ritüellerinden örnekler sunmak. Kurbanın bir arınma aracı olarak kullanılması ya da bir binanın inşası için kurban ritüelinin gerçekleştirilmesi gibi. 2) Tek tanrılı dinlerin kurban olgusuna bakışı. Bu bağlamda Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam açısından kurbana yüklenen anlamlar ve bu dinler arasındaki sürekliliği bu olgu üzerinden analiz etmek. 3) Kurban ritüelleri ve müzik. Kurban ritüellerinde müziğin oynadığı tamamlayıcı rolü ortaya koymak.
Özet (Çeviri)
Our main goal in this study is to make an effort to understand human beings by focusing on such a complex and multifaceted topic as sacrificial rituals. Based on the possibility that people's behavior is dominated by their beliefs, thoughts, cultures, and many other factors, it seems interesting to examine a phenomenon such as the ritual of sacrifice that has existed in different cultures for centuries. The fact that the topic of sacrifice is related to many social sciences necessitates the need to refer to different fields. We use many sources from fields such as philosophy, history of religions, sociology, psychology, history, anthropology, and literature as references. The multifaceted nature of the subject necessitates such a study, which in a sense enriches the thesis. The study consists of three interconnected parts: 1) To get an idea about the origin of sacrificial rituals, to present examples of different sacrificial rituals such as the use of sacrifice as a means of purification or the use of sacrifice for the construction of a building. 2) The view of monotheistic religions on the phenomenon of sacrifice. In this context, to analyze meanings attributed to sacrifice in Judaism, Christianity, and Islam, and the continuity between these religions through this phenomenon. 3) Sacrificial rituals and music; to reveal the complementary role of music in sacrificial rituals.