Autonomy and robotonomy: The role of gender
Otonomi ve robotonomi: Toplumsal cinsiyetin rolü
  1. Tez No: 805574
  2. Yazar: GAYE AŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, sosyal robotlarda toplumsal cinsiyetin insanların özerklik algısını nasıl etkilediğini incelemektedir. Bir varlığın adının (erkeksi / kadınsı / nötr / teknik / isimsiz) ve türünün (insan/robot) varlık türünün, eylemsellik düzeyini, insani özellikler atfedilmesini, yetkinliğini ve cinsiyet değerlendirmelerini etkileyip etkilemediğini ve bu değerlendirmelerin bilinç dışı düzeyde de gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırmaktadır. Çalışma, 150 katılımcının yer aldığı bir ön çalışmadan ve bir ana çalışmadan oluşmaktadır. Ana çalışmada katılımcılar 4 saniyelik 18 video izlemektedirler ve otonomi ile ilgili soruları cevaplamaları gerekmektedir. Ayrıca çalışmanın temalarından olan: özerklik, varlık türleri ve toplumsal cinsiyet kategorilerine göre uyarlanmış üç örtük ilişkilendirme çalışmasını da tamamlarlar. Açık kısım için varlık türünün, adlandırma ve cinsiyet etkilerini analiz etmek için ANOVA analizi yapılmıştır. Örtük kısımda, tüm katılımcılar için d-skoru hesaplanıp sonrasında gruplar arası karşılaştırma yapmak için bir ANOVA analizi yapılmıştır. Ön çalışma ve ana çalışmalarda cinsiyet atfını belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Açık-örtük bölümlerin ilişkili olup olmadığını belirlemek için korelasyon analizleri de yapılmıştır. Son olarak açık kısımda nitel girdiler için tematik bir analiz yapılmış ve dokuz temaya ayrılmıştır. Çalışma, eylemsellik ve varlığın temel etkisinde varlık düzeyinde anlamlı sonuçlar vermiştir. Yetkinlik ve cinsiyet atfında, varlıkların tüm isim koşullarında ana etkisi bulunmamıştır. Örtük kısımda, kadın ve erkek katılımcılar da otonomi ve cinsiyet IAT-1'de farklılık göstermiştir. Diğer iki IAT için, kadın ve erkek katılımcılar da benzer şekilde yanıt vermiştir. Çalışma, isim manipülasyonunun insanların özerklik algısını etkilemediğini, aksine varlık türleri ve eylem özelliklerinin onları etkilediğini göstermiştir. Ayrıca insanların örtük ve açık cevapları birbirini yordamamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how gender affects people's perception of autonomy in social robots. It investigates whether an agent's name (masculine/feminine/neutral/ technical/no-name) and type (human/robot) can impact agency, personification, competency, and gender evaluations and whether these evaluations are at an unconscious level. The study consists of a pre-study and a main study with 150 participants. Participants watched 4-second 18 videos in the main study and answered autonomy-related questions. They also completed three implicit association tasks, adapted according to the study's themes, autonomy, agents, and gender. ANOVA analysis was conducted to analyze the agent, naming, and gender effects for the explicit part. The d-score was calculated for all participants in the implicit part, and an ANOVA analysis was conducted. Regression analysis was conducted to determine gender attribution in the pre-study and main studies. Correlation analyses were also conducted to determine if explicit-implicit parts were correlated. Lastly, a thematic analysis was conducted for qualitative inputs in the explicit part and categorized into nine themes. The study found the main effect of action and agent in agency-level attribution. In competency and gender attribution, agents had no main effect in none of the name conditions. In the implicit part, women and men participants differed in men-independent/women-dependent association IAT-1. The other two IATs, women and men participants, responded similarly. The study suggests that name manipulation does not affect people's autonomy perception, but rather agent types and actions characteristics affect them. Furthermore, people's implicit and explicit answers do not predict each other.