The impacts of the UK's counter-terrorism strategies on the formation and transformation of processes of radicalization of Ira
Birleşik Krallık terörizmle mücadele stratejilerinin Ira'nın radikalleşme süreçlerinin oluşumu ve dönüşümü üzerindeki etkisi
- Tez No: 805604
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Etnik, mezhepsel, ekonomik, kültürel ve siyasal unsurların çatışmanın oluşumu ve dönüşümü üzerinde ki etkilerini ortaya koyan Kuzey İrlanda vakası, detaylı çatışma analizlerinin yapılabilmesi için araştırmacılara her türlü imkânı sağlamaktadır. Kuzey İrlanda vakası, sürekli değişen çatışma dinamiklerini ve çatışma sonrası barış inşa aşamalarını içeren nadir örneklerden biridir. Bu nitelikler sayesinde, birçok araştırmaya öncülük etmiş ve farklı çalışmalar için bir el kitabı işlevi görmüştür. Ayrıca, çatışmanın temel aktörlerinden olan IRA'nın, güvenlik çalışmaları ve terörle mücadele alanlarında ortaya koyduğu etki, vakanın analizinin ne kadar gerekli ve değerli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Tez, Kuzey İrlanda vakası özelinde bireylerin nasıl radikalleştiğini ve şiddet içeren aşırıcılığı neden temel yöntem olarak tercih ettiklerini analiz etmeyi hedeflemiştir. Bu doğrultuda, akademik yazında öne çıkan farklı radikalleşme modelleri irdelemiş ve bu modeller ile Birleşik Krallık tarafından uygulanan farklı terörle mücadele yöntemleri arasında ki nedensellik bağı vurgulanmıştır. Tezin ortaya koyduğu temel araştırma sorusu da bu amaca hizmet edecek şekilde oluşturulmuştur.“Askeri güç ve siyasal baskı odaklı terörle mücadele stratejileri radikalleşme süreçlerini nasıl etkiler?”. Bu bağlamda tezin temel hipotezi ise,“Siyasi otoriteler ve güvenlik aktörleri tarafından uygulanan askeri güç ve siyasal baskı odaklı terörle mücadele stratejileri radikalleşme süreçlerini hızlandırır”yargısını savunmaktadır. Bu uygulamalar sonucunda sahadan elde edilen veriler ve gözlemler, askeri güç ve siyasal baskı odaklı terörle mücadele uygulamalarının bireylerin radikalleşme süreçlerini hızlandırdığını ve karşı şiddet olaylarını tetiklediğini kanıtlamaktadır. Zorlayıcı stratejiler bir bumerang etkisi yaratırken, uzlaşmaya dayalı karşı uygulamalar çatışmaların çözümü için yeni olanaklar sağlamıştır. Bu durum, eylem ve fikir ölçeğinde ortaya çıkan analizdeki farklılığa işaret etmektedir. Fikir ve eylem ile mücadele benzer yöntemlerle yönetilemez. Bu unsur aynı zamanda radikaller ve aşırılık yanlıları arasındaki önemli farkı da temsil etmektedir. Bu doğrultuda uygulanacak karşı önlemler de aynı şekilde bu temel ayrımı gözetmelidir. Kuzey İrlanda vakası özelinde, zorlayıcı terörle mücadele stratejileri radikalleşme süreçlerini doğrudan etkilemiştir. Bu uygulamalar sonucunda ortaya çıkan mağduriyetler terör örgütünün iddialarına meşruiyet kazandırmıştır. Böylece örgüt toplumla bağını güçlendirebilmiş ve kaynak seferberliği sağlayabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Northern Ireland case, which reveals the effects of ethnic, sectarian, economic, cultural and political elements on the formation and transformation of conflict, provides researchers with all kinds of opportunities for detailed conflict analysis. The Northern Ireland case is one of the rare examples of changing conflict dynamics and post-conflict peace building phases. To these qualities, it has pioneered many studies and functioned as a handbook for different cases. In addition, the impact of the IRA, one of the main actors of the conflict, in the fields of security studies and the counter-terrorism, proves how necessary and valuable the analysis of the case is. The thesis aimed to analyse how individuals were radicalized and why they preferred violent extremism in the Northern Ireland case. In this direction, different radicalization models that stand out in the academic literature have been examined and the causal link between these models and the different counter-terrorism methods implemented by the UK has been emphasized. The main research question put forward by the thesis was formed to serve this purpose.“How do counter-terrorism strategies focused on military power and political repression affect radicalization processes?”In this context, the hypothesis defends the judgment that“counter-terrorism strategies based on military force and political pressure applied by political authorities and security actors accelerate radicalization processes”. The data and observations obtained from the field as a result of these practices prove that counter-terrorism practices focused on military power and political pressure accelerate the radicalization processes of individuals and trigger counter-violence. Coercive strategies have created a boomerang effect, while conciliatory practices have opened up new possibilities for conflict resolution. This indicates the difference in the analysis that emerged in the scale of action and idea. Struggle with ideas and action cannot be managed with same methods. This element also represents the important difference between radicals and extremists. Countermeasures to be applied in this direction should likewise observe this fundamental distinction. In the Northern Ireland case, coercive counter-terrorism strategies have directly affected radicalization processes. The grievances that emerged as a result of these practices gave legitimacy to the claims of the terrorist organization. Thus, the IRA was able to strengthen its bond with the society and resource mobilization capacity.