Ebû'l Berakât en-Nesefî'nin Medârik'ut Tenzîl ve Hakâiku't Te'vîl adlı eserinde Hz. Muhammed (S.A.S)'in niteliklerine dair yorumlar
In the work of Ebu'l Berakât en-Nesefi titled Medârik'ut Tenzîl and Hakâiku't Te'vîl. The qualities of Muhammad (S.A.S.)
  1. Tez No: 805612
  2. Yazar: MEHMET YERGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hz. Peygamber(s.a.s.)'in genel anlamda beşerî, nebevî ve ahlakî niteliklerine değinen bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin temel yapısına dayanak oluşturması için ön bilgilere temas edilmiş ve çalışmanın amacı, yön-temi, önemi, kapsamı ve kaynakları saptanmıştır. Birinci bölümde Ebû'l Berakât en-Nesefî, şahsî ve ilmi hayatıyla beraber eserleri de ele alınarak tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın ana konusu olan Hz. Muhammed (s.a.s.)'in sahip olduğu çok yönlü nitelikleri Medâriku't-Tenzîl ve Hakâiku't-Te'vîl tefsiri bağlamında incele-nerek meseleye bütüncül bir hususiyet kazandırılmak amaçlanmıştır. Böylece okuyucu-ya Allah Rasûlü (s.a.s.)'nün vasıflarıyla alakalı genel bir bakış açısı kazandırılmak is-tenmiştir. Bu bölümde Hz. Peygamber (s.a.s.)'in nasıl bir insan veya peygamber olduğu saptanmıştır. Üçüncü bölümde ise meseleye farklı bir perspektif kazandırılarak daha çok Hz. Pey-gamber(s.a.s.)'in nasıl bir insan olmadığı ve bir peygamber olarak hangi niteliklere sahip olmadığı üzerinde durulmuştur. Böylece okuyucu konuyla alakalı net bir görüşe sahip olabilecektir. Zira bir şeyin ne olduğunu öğrenmek kadar ne olmadığını da bilmek gerekmektedir. Örneğin Hz. Peygamner(s.a.s.)'in nebî, resul vb. vasıflara sahip olduğunu bilmek ne kadar önemliyse şâir, sihirbaz ve kâhin gibi niteliklere sahip olmadığını da bilmek o kadar önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
Hz. Prophet this study, which refers to the human, prophetic and moral qualities of the general, consists of an introduction and three parts. In the introduc-tion part, pre-liminary information was touched on to form a basis for the basic structu-re of the thesis and the purpose, method, importance, scope and sources of the study were determined. In the first chapter, Ebu'l Berakât en-Nesefî, who is the cornerstone of the thesis, has been tried to be introduced by considering her personal and scientific life and her works together. In the second part, the main subject of the study, Hz. It is aimed to give a holistic character to the issue by examining the versatile qualities of the Prophet Muhammad (pbuh) in the context of Medâriku't Tenzîl and Hakâiku't Te'vil commentary. Thus, it is aimed to give the reader a general point of view about the qualifications of the Mes-senger of Allah (pbuh). In this section, Mr. It has been determined what kind of person or prophet the Prophet (pbuh) was. In the third part, a different perspective is given to the issue and more Hz. It is emphasized that the Prophet (pbuh) was not a human being and what qualities he did not have as a prophet. Thus, the reader will have a clear view on the subject. Because it is necessary to know what something is not as much as to know what it is. For example, Prophet (pbuh), prophet etc. It is as important to know that he does not have the qua-lifications as a poet, magician and soothsayer.