Dijital ebeveynlik farkındalığının çocuk internet bağımlılığı bağlamında ilişkisi
The relationship of digital parenting awareness in the context of child internet addiction
  1. Tez No: 928555
  2. Yazar: FEVZİYE DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada dijital ebeveynlik farkındalığının çocuk internet bağımlılığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu ana amacın yanında dijital ebeveyn farkındalığının anne babaların internette geçirdiği süre, çalışma saatleri, çocuğuna internet erişimli cihaz alıp almaması ve çocuğunun internette geçirdiği süre değişkenleri açısından incelenmesi ve çocuk internet bağımlılığının çeşitli demografik veriler açısından incelenmesi de araştırmanın alt amaçlarıdır. Araştırmanın evrenini İzmir ili, örneklemini ise İzmir'in kuzey ilçeleri (Aliağa, Bergama, Dikili, Kınık) oluşturmaktadır. Bu kapsamda çocuğu ilkokula giden 377 ebeveynden veri toplanmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği”ve“Aile-Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularında, dijital ebeveynlik farkındalığı yüksek ebeveynlerle çocuğun internet bağımlılığı ile arasında düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Dijital ebeveynlik alt boyutları olan dijital ihmal ve olumsuz model olma ile çocuğun internet bağımlılığı arasında orta ve düşük düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dijital ebeveynlik farkındalığı yüksek ebeveynlerin çocuklarına internet erişimli cihaz alma eğiliminde oldukları, ancak internet erişimli kişisel cihazı olan çocukların ebeveynlerinin ise dijital ihmal puanlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Dijital ebeveynlik farkındalığının ise ebeveynlerin çalışma saatleriyle ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Dijital anlamda çocuklarına olumsuz model olan ebeveynlerinin çocuklarının internet kullanım sürelerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Aile-çocuk internet bağımlılığından elde edilen verilerle çocukların cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiş olup erkek çocuklarının kız çocuklarından daha çok internet bağımlısı olduğu tespit edilmiştir. İnternette günlük 5-6 saat vakit geçiren çocukların bağımlılık düzeyleri hiç vakit geçirmeyenlere göre ve 1-2 saat vakit geçirenlere göre daha yüksek internet bağımlılığı puanına sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca anne ve babaların internet kullanım süreleriyle dijital ebeveynlik farkındalıkları arasında ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between digital parenting awareness and children's internet addiction. In addition to this main objective, the study also aims to investigate digital parenting awareness in terms of variables such as the amount of time parents spend on the internet, their working hours, whether they provide their children with internet-enabled devices, and the amount of time their children spend on the internet. Another sub-objective of the research is to examine children's internet addiction in relation to various demographic variables. The research population consists of the province of İzmir, while the sample includes the northern districts of İzmir (Aliağa, Bergama, Dikili, Kınık). Within this scope, data were collected from 377 parents whose children attend primary school. The study employed the“Personal Information Form,”the“Digital Parenting Awareness Scale,”and the“Family-Child Internet Addiction Scale.”The findings of the study indicate a low-level relationship between high digital parenting awareness and children's internet addiction. A moderate to low-level relationship was found between children's internet addiction and the sub-dimensions of digital parenting, namely digital neglect and being a negative role model. Additionally, it was determined that parents with high digital parenting awareness tend to purchase internet-enabled devices for their children; however, parents of children with personal internet-enabled devices were found to have high digital neglect scores. It was also found that digital parenting awareness is not related to parents' working hours. Parents who serve as negative digital role models were found to have children with higher internet usage durations. A significant relationship was identified between the data obtained from the family-child internet addiction scale and children's gender, revealing that boys are more likely to be addicted to the internet than girls. Moreover, children who spend 5-6 hours a day on the internet have higher internet addiction scores compared to those who do not spend any time online or those who spend 1-2 hours daily. Additionally, a relationship was found between parents' internet usage durations and their digital parenting awareness.