İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme yöntemleri: Ankara ili mobilya sektöründe bir çalışma
Performance evaluation methods in human resource management: A study in Ankara furniture sector
- Tez No: 186872
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde bir işletmenin maddi kaynakları ne kadar sağlam olursaolsun, insan kaynakları yeterli etkinliğe sahip değilse başarı olasılığı düşükolacaktır. şte insan kaynağının önemi bu kadar fazla olunca işletmelerdeinsan faktörü üzerinde yapılan çalışmalar hızla artmış ve insan kaynaklarıyönetimi hızla gelişmiştirİşletmeler için personelin en önemli özelliği, işletmenin amaçlarınayapmış olduğu katkıdır. Bu katkı, personel başarımı ya da diğer bir deyişlepersonel performansı olarak adlandırılmaktadır. Yüksek performans gösterenpersonel görev ve sorumluluklarını başarıyla yerine getiren kişidir; böyleceörgütün amaçlarına da katkıda bulunmuş olur. Performans değerlendirmesiise; personelin işletme amaçlarının gerçekleşmesine yapmış olduğu katkınınölçülmesidir.Günümüzde, işletmelerin işleyişinde bir hayli yer kaplayan performansdeğerlendirme sisteminin gerçekte işletmelere katkıları ve etkileri,hedeflenenler ve elde edilenler özellikle incelenmesi gereken bir konudur. Bunedenle bu çalışmanın amacı; hızla yenilenen, sürekli kendini geliştiren veyaşamımızın her alanında yer alan mobilya ve dekorasyon sektöründefaaliyet gösteren işletmelerde performans değerlendirme sisteminin hangietkinlikte uygulandığını ortaya koymaya çalışmaktır.Araştırma, ilk dört bölümü konunun kavramsal kısmı ve son kısmı daanket çalışmasından oluşan toplam beş bölümden meydana gelmektedir.Çalışmanın ilk bölümünde insan kaynakları yönetimi, ikinci bölümdeperformans ve performans değerlendirme kavramları, üçüncü bölümdeperformans değerlendirme yöntemleri, dördüncü bölümde performansdeğerlendirme sistemi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Beşinci ve sonbölümde ise Ankara ili mobilya ve dekorasyon sektöründe faaliyet gösterenişletmelerde uygulanan anket çalışması ve sonuçları ile ilgili detaylı bilgiyeyer verilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise, alan araştırması sonucu eldeedilen veriler genel olarak değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the lack of efficiency in the human resources leads to alower likelihood of success for the organizations even with excess physicalresources. Due to the significance of the human resources, the researcheson people in the organization have incredibly increased resulting in theimprovement of the human resources management.For the organizations, the most important characteristic of personnel istheir contribution to the objectives of the organizations. This contribution iscalled ?personnel performance?. The personnel who display highperformance are the ones who carry out their duties and responsibilitiessuccessfully; hence they make contribution to the objectives of theorganization. The performance evaluation is the measurement of suchcontribution to the organization?s objectives.The contribution, the effects, the aim and the achievements of theperformance evaluation system, which occupies a big place in the operationof the organizations, are the topics that have to be inspected. Therefore, theaim of this study is the determination of the efficiency of the performanceevaluation systems in the furniture and decoration sector, which is a fastrenewing sector improving itself and occupying a big place in our every partof life.The research is composed of five parts; the first of the four theoreticalparts is about the human resources management. The second and the thirdparts are on performance evaluation. The former consists of performanceand performance evaluation concepts, and the latter comprises the methodsof performance evaluation. The fourth of the theoretical parts examines theperformance evaluation system. The fifth and last part contains detailedinformation on a survey study of the furniture and decoration organizations inAnkara and the survey?s results. In the conclusion part of this study, the dataobtained from the survey is evaluated and recommendations are presented.