Geç prematüre, erken term ve tam term bebeklerin risk faktörleri, morbidite ve mortalite değerlendirilmesi
Risk factors and morbidity in late preterm infants: a comparison with early term and full term infants
- Tez No: 806069
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Geç preterm bebekler, term bebekler gibi kabul edilme eğilimi olmakla birlikte, doğum sonrası morbidite ve mortalite açısından risk altındadırlar. Geç preterm bebeklerde doğum sonrası morbidite ve mortalite ile prenatal ve obstetrik risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Ocak ve Aralık 2012 tarihleri arasında üçüncü basamak bir hastanede doğan geç preterm bebekleri (340/7-366/7 hafta) ve term bebekleri (370/7-416/7) içeren retrospektif bir çalışma yaptık. Term bebekler, erken term (370/7-386/7 hafta) ve tam term bebekler (390/7-416/7 hafta) olarak sınıflandırıldı. Demografik özellikler, risk faktörleri, morbidite ve mortalite ile ilgili veriler tıbbi kayıtlardan toplandı. BULGULAR: Çalışmada 468 bebek vardı ve 156'sı (%33,3) geç preterm bebekti. Annede sigara içme, erken membran rüptürü, in vitro fertilizasyon ve sezaryen oranları geç preterm bebeklerde tam term bebeklere göre anlamlı derecede daha yüksekti. Geç preterm ve erken term bebeklerde yoğun bakıma yatış, tam term bebeklere göre daha sıktı (sırasıyla; 11,9 ve 1,6 kat). Yenidoğanın geçici takipnesi, pnömoni, hipokalsemi, hipoglisemi, beslenme sorunları, sepsis ve indirekt hiperbiluribinemi, geç pretermlerde erken term ve tam term bebeklere göre istatistiksel olarak daha sıktı. Geç preterm bebeklerde (%12,2) taburcu olduktan sonra yeniden hastaneye yatış tam term bebeklere göre (%2,9) daha yüksekti. İki geç preterm bebek ölürken, erken ve tam term bebeklerde ölüm olmadı. SONUÇ: Geç preterm bebeklerde solunum, metabolik, gastrointestinal ve enfeksiyon problemleri açısından risk ve ayrıca hastaneye yeniden yatış ve ölüm oranları daha yüksektir. Bu çalışma, geç preterm doğum düşünüldüğünde obstetrik karar vermenin önemini ve bu yenidoğanların sonuçlarını iyileştirmek için daha iyi stratejiler oluşturma ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although late preterm infants tend to be considered term infants, they are at risk for postnatal morbidities and mortality. We aimed to identify prenatal and obstetric risk factors with postnatal morbidity and mortality in late-preterm infants. Materials and Methods: We conducted a retrospective study on late-preterm infants (340/7-366/7 weeks) and term infants (370/7-416/7) born in a tertiary hospital between January and December 2012. Term infants were classified as early- (370/7-386/7 weeks) and full-term infants (390/7-416/7 weeks). Data on demographic characteristics, risk factors, morbidity, and mortality were collected from medical records. Results: There were 468 babies in the study, and 156 (33.3%) were late-preterm infants. Rates of maternal smoking, premature rupture of membranes, in vitro fertilization, and caesarian section were significantly higher in late-preterm infants than in full-term infants. Compared to full-term infants, admission to the intensive care unit was more common in late-preterm and early-term infants (11.9 and 1.6 times, respectively). Postnatal morbidities, including transient tachypnea of the newborn, pneumonia, hypocalcemia, hypoglycemia, feeding problems, sepsis, and indirect hyperbilirubinemia, were found more frequently in late-preterm than early-term and full-term infants. Late-preterm infants (12.2%) had a higher rehospitalization rate after discharge than full-term infants (2.9%). While two late-preterm infants died, there was no death in early- and full-term infants. There were no significant differences in postnatal morbidities between early- and full-term infants. Conclusion: Late-preterm infants have an increased risk of respiratory, metabolic, gastrointestinal, and infectious problems, as well as higher rates of hospital readmissions and mortality. This study emphasizes the importance of obstetric decision-making when considering late-preterm delivery and the need to establish better strategies to improve the outcomes of these newborns.