Diyabetik ayak hastalarında fırsatçı bakterilerin histolojik ve tanısal çalışması ve bazı virülans faktörlerinin moleküler araştırması
Histological and diagnostic study of opportunitive bacteria in diabetic foot patients and molecular research of some virulance factors
- Tez No: 806083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD NASER FAİSAL JABER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mevcut çalışma, Dhi Qar Valiliği'ndeki Al-Rifai Genel Hastanesi ve diyabetik ayak kliniklerinden toplanan 100 izolattan 39 pozitif ve negatif izolatın elde edildiği diyabetik ayak hastaları için 100 sürüntüyü içermektedir. İzolatlar ekilirken Gram boyama ile yüzde 43,60 oranında 17 pozitif örnek, gram boyama ile yüzde 56,4 oranında 22 negatif örnek elde edilmiştir. Sonuçlar, tüm izolatlar için %43,60 oranında Staphylococcus aureus baskınlığını gösterirken, izole edilen gram negatif bakteri oranları, (%28,20) E. coli, 6 izolat ile (%15,38) Pseudomonas aurogeinosa, 5 izolat ile (%12,82) Proteus bakterisinden izole edilmiştir. Ayrıca diyabetik ayak hastalarından alınan doku örneklerinde nekrotik odaklar, lif birikimi, rezorpsiyon inflamatuar hücreler, ayrıca melanin pigmentasyonu, vakuoller, çekirdekler ve deri ülserlerinin olduğu dokuların bazı histolojik kesitleri elde edildi. Bu çalışmada ortaya çıkan tüm pozitif ve negatif bakteri türleri üzerinde dört tip antibiyotiğin etkisi araştırılmış olup, bakteri türleri üzerinde etkisi olduğu için, bazı türleri antibiyotiklere dirençli, bazıları orta derecede ve bazıları bu çalışmada kullanılan antibiyotiklere duyarlıydı.
Özet (Çeviri)
The current study included 100 swabs for diabetic foot patients, where 39 positive and negative isolates were obtained out of 100 isolates, where the swabs were collected from Al-Rifai General Hospital and diabetic foot clinics in the Dhi Qar Governorate. When planting the isolates, 17 positive samples for Gram stain were obtained, with a percentage (of 43.60%), and 22 negative samples for gram stain, with a rate (of 56.4%). The results showed the dominance of Staphylococcus aureus at a rate of 43.60% for all isolates, while the Gram-negative bacteria isolated were E. coli at a rate of (28.20%), 6 isolates at a rate of (15.38%) from Pseudomonas aurogeinosa, 5 isolates at a rate of (12.82%) from Proteus bacteria. Also, some histological sections of tissues taken from Diabetic foot patients where necrotic foci, fiber deposition, resorption inflammatory cells, as well as melanin pigmentation, vacuoles, nuclei, and skin ulcers were shown in the tissue samples taken. The effect of four types of antibiotics on all types of positive and negative bacteria that appeared in this study was studied, as it had an effect on the bacterial species, as some types were resistant to antibiotics, some were moderate, and some were sensitive to the antibiotics used in this study.