Farklı egzersiz modalitelerinin bağışıklık fonksiyonları üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of different exercise modalities on immune functions
- Tez No: 806140
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EMİN KAFKAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, farklı egzersiz modalitelerinin bağışıklık fonksiyonları üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde lisans eğitimi gören erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem ise belirlenen dâhil etme kriterlerini karşılayan 30 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar, randomize yöntemle YYAE-TV, OYSE ve kontrol olmak üzere üç ayrı gruba atanmışlardır. YYAE-TV grubu, MKAH'nın %85-90 aralığındaki bir yoğunlukla belirlenen 8 hareketi, 3 set halinde 20 saniyelik yüklenme ve 20 saniyelik dinlenme periyotlarıyla gerçekleştirmiştir. OYSE grubu ise MKAH'nın %60-70 aralığındaki bir yoğunlukla 30 dakika boyunca sürekli koşu egzersizi yapmıştır. Alınan kan örnekleri üzerinde ACTH ve kortizol hormonları, IL-6 sitokini, toplam lökosit, nötrofil, monosit, eozinofil, bazofil, lenfosit, CD3+ T-lenfosit analiz edilmiştir. Gruplar arasında egzersizin parametreler üzerindeki etkisini belirlemek için karışık desen iki yönlü ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the effects of different exercise modalities on immune functions. Material and Method: The population of the research consists of male students studying at the Faculty of Sports Sciences of Inönü University. The sample consisted of 30 male participants who fulfilled the determined inclusion criteria. The participants were randomly assigned to three different groups as YYAE-TV, OYSE and control. The YYAE-TV group performed 8 movements with an intensity of 85-90% of MKAH in 3 sets with 20-second loading and 20-second rest periods. The OYSE group, on the other hand, performed continuous jogging exercise for 30 minutes at an intensity between 65-70% of the MKAH. ACTH and cortisol hormones, IL-6 cytokine, total leukocytes, neutrophils, monocytes, eosinophils, basophils, lymphocytes, CD3+ T-lymphocyte were analyzed on blood samples taken. Mixed design two-way ANOVA test was used to determine the effect of exercise on parameters between groups.