Karpal tünel sendromu tedavisinde farklı basınçlardaki ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficiency of extracorporeal shock wave therapy at different pressures in the treatment of carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 806256
  2. Yazar: BÜŞRA KÜRTÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS), el bileği seviyesinde n. medianus'un sıkışması sonucu meydana gelen ve sık karşılaşılan bir tuzak nöropatidir. Hafif ve orta şiddetteki KTS'nin tedavisi konservatif, ileri şiddetteki KTS'nin tedavisi cerrahidir. Son yirmi yılda kas iskelet sistemi patolojilerinin tedavisinde kullanılmaya başlanan Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi (EŞDT-Extracorporeal Shock Wave Therapy-ESWT) KTS'de yeni bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya devam etmektedir. EŞDT yüksek şiddetli ses dalgalarının vücudun belirli alanlarına uygulanması ve tedavi edici etki oluşturması prensibiyle çalışan yeni bir tedavi yaklaşımıdır. Literatürde KTS tedavisinde EŞDT'nin etkinliğini inceleyen çalışmalarda farklı basınç parametreleri kullanılmıştır. EŞDT'nin KTS üzerinde iyileştirici etkisi gösterilmiş olsa da hangi basınç parametresinin daha etkili olduğu konusunda bir fikir birliği yoktur. Dolayısıyla bu çalışmada farklı basınç parametrelerinde uygulanan EŞDT'nin KTS tedavisindeki etkinliği incelenmiştir. Bu çalışmaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran yaş aralığı 18-65 olan 40 KTS'li hasta alınmıştır. Sonuç ölçeği olarak; ağrı değerlendirmesi, eklem hareket açıklığı değerlendirmesi, el kavrama kuvveti ölçümü, pinç kuvveti değerlendirmesi, Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi değerlendirmesi (BKTSA) ve Elektromyografi (EMG) kullanılmıştır. Her iki gruba da haftada 3 gün toplam 3 hafta 10 dk parafin, 20 dk Transkutanöz Elektiriksel Sinir Uyarımı (TENS), 3 kez 10 tekrar tendon kaydırma egzersizi yapılmıştır. Buna ek olarak her iki gruba da (bir grup 4 bar diğer grup 1,5 bar basınçlarında olmak üzere) haftada bir kez EŞDT uygulaması yapılmıştır. Ölçümler tedaviden önce, tedaviden sonra ve tedavi bitiminden sonra 12. haftada yapılmıştır. Çalışmamızdaki bulgulara göre hafif ve orta şiddetteki Karpal Tünel Sendromu bulunan olgularda EŞDT'nin hem düşük basınçta hem yüksek basınçta KTS semptomlarını azalttığı görülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmada ise sadece EHA fleksiyon parametresinde 1.5 bar lehine, KTS şiddeti, Elektromiyografi (EMG) duyu parametreleri ve Görsel Analog Skalası (GAS) gece parametresinde ise 4 bar lehine anlamlı etki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common entrapment neuropathy resulting from compression of the median nerve at the wrist level. The treatment of mild and moderate CTS is conservative, and the treatment of severe CTS is surgery. Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT), which has been used in the treatment of musculoskeletal diseases in recent years, has come to the fore as a new treatment method in CTS. ESWT is a new treatment method based on the principle of focusing high amplitude sound waves on the desired area of the body and providing treatment there. In the literature, different pressure parameters were used in studies examining the effectiveness of ESWT in the treatment of CTS. Although ESWT has been shown to have a curative effect on CTS, there is no consensus on which pressure parameter is more effective. Therefore, in this study, the effectiveness of ESWT applied at different pressure parameters in the treatment of CTS was examined. In this study, 40 patients with CTS, aged between 18-65, who applied to Kırşehir Ahi Evran University Training and Research Hospital, were included. As an outcome measure; pain assessment, joint range of motion assessment, hand grip strength measurement, pinch strength assessment, Boston Carpal Tunnel Syndrome assessment and electromyography used. Both groups were undergone therapy for 3 days a week for a total of 3 weeks and applied 10 min paraffin, 20 min TENS, 10 repetitions of tendon gliding exercises. In addition, ESWT was applied once a week to both groups (one group at 4 bar and the other at 1.5 bar pressure).The measurements were made before the treatment, after the treatment and at the 12th week after the post-treatment week. According to the findings in our study, it was observed that ESWT reduced CTS symptoms both at low pressure and at high pressure in patients with mild and moderate Carpal Tunnel Syndrome. In the intergroup comparison, a significant effect was found in favor of 1.5 bar only in Range Of Motion (ROM) flexion parameter, and 4 bar in favor of CTS severity, Electromyography (EMG) sensory parameters and Visual Analog Skala (VAS) night parameters.